370 het doel niet treffenof wanneer door totale onbekendheid met de plaats van de vijandelijke opstelling, richting met behulp van de terreinkaart onmogelijk is, om de eenvoudige reden, dat de terreinkaart er meestal niet is, of, al is zij er, omdat de instru menten voor hoekmeting op die kaart ten eenenmale ontbreken en de plaatsbepaling voor velen nog eene onbekende grootheid is. Mij dunkt, 't is haast overbodig te vermelden, waarom men zoo vaak genoodzaakt is zijne toevlucht te nemen tot eene in directe richting. De groote vooruitgang in de vernielende werking der projectielen in verband met de invoering van rookzwakke kruitsoorten dwingt aanvaller en verdediger beiden vuur af te geven zonder gezien te worden; het vuur zal reeds op groote afstanden geopend worden, veelal uit opstellingen, die men niet kan waarnemen en waarvan de juiste ligging slechts door soms lastige observatie van uit andere punten en overbrenging der gemeten hoeken op de kaart kan worden aangeduid. Hierdoor wordt dus vuren volgens die kaart noodigvoorzeker dient dit dus reeds in vredestijd beoefend te worden. Alvorens tot de bespreking over te gaan van die der toekomst, vooraf eenige regelen gewijd aan de bestaande richtmiddelen. On willekeurig rijst de vraag, of ook de directe richting verbetering kan ondergaan; het antwoord zal bevestigend zijn. Welke nadeelen toch brengt het richten met den opzet bij onze hedendaagsche korte vuurmonden, om een voorbeeld te kiezen bij den Hou witser en den Mortier van 12 c.M.A., mede? De richtas dezer kanon nen is slechts 1 M. (0.72 M.) lang; bij het kleiner worden dezer afmeting neemt de kans op het maken van richtfouten toe. Het richten door den opzet vermoeit spoedig het oog; dikwijls wordt de vizierkorrel niet juist in het midden gebracht van het gat van den oogdop; terwijl, als het doel op grooten afstand gelegen is, zelden een scherp, duidelijk richtpunt, door den opzet ziende, kan worden gevonden. Ik geef toe, na het zoeken van een hulprichtpunt worden enkele dezer bezwaren opgeheven, doch mits men slechts de zijdelingsche richting met den opzet, de elevatie met het quadrant geeft. Is dit niet het geval, geschiedt de geheele bewerking- met den opzet, dan zal ieder wel met mij eens zijn, dat, al beschikt men over den besten richter eerste klasse, en al is

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 404