371 het weder nog zoo helder, de richting, hoewel misschien weinig, te wenschen overlaat en de lengtespreiding, vooral bij lange kanonnen met gestrekte banen, betrekkelijk groot zal worden. Waarom dan niet steeds van het quadrant gebruik gemaakt, dat tegenwoordig reeds voor minuten nauwkeurig geconstrueerd is? Het bezwaar, dat de vuursnelheid daardoor lijden zal, blijft bestaan, doch kan m.i. niet opwegen tegen de voordeelen van een zuiverder schot, allerminst, wanneer gevuurd wordt met positiegeschut tegen doelen op grooten afstand en met eene batterij van 4 of 6 stukken. Het gebruik van den opzet alleen kan dan beperkt blijven tot het afslaan van rechtstreeksche aan vallen of tot G-. K. vuur op korten afstand en uitgestrekte doelen, tot die gevallen dus, waarin de zuiverheid minder, daaren tegen de vuursnelheid meer op den voorgrond treedt. Behalve opzet en quadrant beschikken bovengenoemde vuurmonden over een stel richtschalen, alleen dienende om het stuk de zijdelingsche richting te geven. Ook deze bren gen hunne nadeelen, slechts weinig voordeel mede. Er wordt op de bedding door middel van een slagkoord met krijt eene lijn getrokken, die de middens van de richtschalen vereenigt en dus als 't ware de doorsnede aangeeft van de bedding met het verticale vlak gaande door de zielas. Reeds het trekken dezer lijn, die het uitgangspunt voor iedere vol gende richting vormt, geeft aanleiding te over tot het maken van fouten(bij hydraulische rembeddingen wordt alleen het mid den der achterste richtschaal aangeteekend). Vervolgens het afle zen, dat o. a. bij de voorrichtschaal van den houwitser moet geschieden met behulp eener afleesnok op den pivot, die zelf reeds ongeveer de dikte van l°/0o heeft; ten slotte loopt men steeds gevaar, dat de getrokken krijtstreep door opgeworpen grond of regen wordt uitgewischt en, aangezien meerdere lijnen wel op de bedding zullen moeten voorkomen, kunnen deze niet alle door blikken plaatjes worden vervangen, wil men geen verwarring stichten. Over andere hulpmiddelen beschikte de Vesting-Artillerie tot voor eenige maanden niet. 't Was nu slechts de vraag, uit alle in 't moederland en in -andere legers in gebruik zijnde instrumenten eene keuze te

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 405