373 ter rechterzijde draagt de schuif een opstaande wand Gwaaraan een kijker, met de as evenwijdig aan dezen wand, kan worden bevestigd. Bij de eerst aangemaakte toestellen bewoog de kijker zich langs een verticaal verdeelden boog, waardoor gelijktijdig de elevatie- kon worden gegeven. Een quadrant zou daarbij dan ook gemist kunnen worden. Wegens mij onbekende redenen, misschien financieele, is later van dezen verdeelden boog afgezien, en blijft het quadrant bestaan. Wordt nu het pijltje tegenover eene willekeurige verdeeling der slede geplaatst dan beweegt zich de schuif, dus de kijkeras, een overeenkomstig aantal duizendste deelen (halve) naar rechts of naar links, terwijl eene klemschroef H. veroorlooft de schuif in dien stand vast te zetten. De kijker zelf kan geheel dezelfde zijn als de kijker tot plaatsbepaling (Rooseboom), behoudens ■een stel kruisdraden, zoodanig aangebracht, dat men naar wil lekeur de verdeelde glasplaat en de kruisdraden ziet. Onder aan den cirkelrand is een voetstuk K bevestigd, ter weerszijden voorzien van kegelvormige gaten L en L,' aan de -onderzijde van eene moer, respectievelijk voor de plaatsing op den vuurmond of op een drievoet (waarneming). 't Was nu zaak na te gaan, hoe de bevestiging op het kanon moet plaats hebben. Ten einde proefnemingen mogelijk te maken was het volgende voorstel gedaan De opzetkoker zou uit den vuurmond worden verwijderd en in plaats daarvan een schroeftap, waarvan het model in lig. 2 is afgebeeld, worden ingeschroefd. Zooals men ziet, had deze Twee armen, een lange en een korte, beide aan het uiteinde conisch bijgewerkt. Deze tap zou zoodanig geplaatst worden, dat ■de as der armen nauwkeurig loodrecht op de zielas kwam te staan. Aan deze laatste voorwaarde moest nauwkeurig worden vol daan, aangezien de as van den kijker, wanneer slede en schuif bij de verdeeling 0 staan, juist evenwijdig met de zielas behoort te zijn. Wegens de onvoldoende hulpmiddelen, waarover men hier ter plaatse de beschikking had, was hieraan moeilijk te voldoen en moest men zich vergenoegen met het bepalen van de constante fout, die ieder der toestellen op een bepaalden vuurmond medebracht. Bij het vuren bleek echter, dat, hoewel

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 407