375 verondersteld. De nonius en de schuif worden in den 0 stand geplaatstverder, door omzetten van den staart, en zoo noodig in vei ticalen zin draaien van den kijker, het kruispunt der diaden gebracht op het richtpunt. Daarna draait men de slede zooveel als noodig is om een goed hulprichtpunt te vinden en tee kent de aflezing aan. Daar men bij deze keuze den geheelen horizon kan benutten, neme men bij voorkeur een achterwaarts gelegen punt op grooten afstand. Ten overvloede wordt de rich ting nog vastgelegd door het plaatsen van eene baak, welke des nachts eene lantaarn kan dragen, terwijl de kijker op het boven oppervlak een viziertje met korrel dient te hebben. Na de eerste richting wordt steeds op het hulprichtpunt geiicht en daarop ook de correctie voor de derivatie gegeven, hetzij door verplaatsing van de schuif, hetzij van de slede, in aanmerking genomen, dat, als men de nonius tegenover eene lioogere verdeeling, of de schuif naar voren brengt, de kruis draden rechts van het richtpunt gezien worden en men dus meer C. D. geeft. Indirecte richting. u. liet doel is niet zichtbaar voor den richter, doch wel van eene voor den vuurmond gelegen dekking. In dit geval handele men als volgtEen man van de bediening plaatst zich met een toestel op den drievoet op de dekking, richt eerst op het doeldaarna door draaiing van de slede op een terreinvoorwerp, (liefst het later te benutten hulprichtpunt) en leest den hoek af, dien de kijker heeft doorloopen. Bij den vuur mond plaatst men den nonius met den index tegenover het overeenkomstig aantal duizendsten en richt daarna door om zetten van den staart op het hulprichtpunt. De vuurmond staat daarna gericht op het doel, mits men eene correctie heeft aan gebracht voor den afstand tusschen vuurmond en dekking; is deze echter zeer klein, dan mag zij verwaarloosd worden. Laat in figuur 4 MH de richting naar het doel, MR die naar het terreinvoorwerp zijn, en de afgelezen hoek. Door dus bovenomschreven handeling te verrichten komt MA even wijdig met MH, dus niet gericht op het doel. Voor den loodrechten afstand MB moet worden gecorrigeerd en deze mag zonder te

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 409