378 eenstemming met het richtvlak zijn geconstrueerd, in duizendste deelen van den straal worden gemeten, en wordt vervolgens op het toestel van den vuurmond uitgezet, waarna in dien stand de kijker door omzetten van den staart op het terreinvoorwerp wordt gericht. Deze wijze van richten zal in de toekomst menig vuldig toepassing vinden, en hoewel overigens eenvoudig zijnde, hangt de goede uitslag grootendeels af van eene juiste plaats bepaling; 't is dus zaak deze door betrouwbaar personeel met de uiterste nauwgezetheid te doen uitvoeren. Gemakshalve is in al de behandelde gevallen de veronderstel ling gemaakt, dat men slechts over één vuurmond beschikte. In den regel echter zal de batterij uit meerdere stukken bestaan;, alsdan kan de bewerking natuurlijk per stuk geschieden. Minder tijdroovend is het, in geval a en één der vuurmonden tot grondslag te nemen, dezen in de richting te brengen volgens de beschreven methode en vervolgens de overige door aanbrenging van correcties, overeenkomstig (3 en (zie fig. 5) en gebruik making van hetzelfde terreinvoorwerp. Bij het vuur geheel vol gens de kaart, wordt meestal slechts het midden der eigen op stelling aangegeven, daarvoor de opmeting gedaan en vervolgens voor ieder der stukken de correcties berekend. De instrumenten van alle stukken worden nu oorspronkelijk zoodanig gesteld, dat de nonius overeenkomt met het berekende aantal duizendsten. Door middel van de verdeelingen op de slede geeft men verder de correcties, het stuk alleen betreffende; gedurende het vuur behoudt dus de slede haar vasten stand, slechts de schuif wordt naar gelang van omstandigheden bewogen. Gebruik bij het Waarnemen. Voor het waarnemen der springpunten wordt het toestel ge schroefd op een drievoet, als bij den kijker tot plaatsbepaling (Rooseboom) is voorgeschreven; de voor onze Testing-Artillerie nieuw aangemaakte drievoeten hebben echter eene zoodanige hoogte, dat het zien door den kijker voor den staanden man mo gelijk is. Volgens de door den batterij-commandant verstrekte gegevens wordt de kijker met de kruisdraden eerst op het richt punt gericht, daarna de voorste buis zooveel versteld, dat de verdeelde glasplaat te voorschijn komtzijn de kruisdraden goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 412