379 aangebracht, dan moet nu de verdeeling 50 samenvallen met het richtpunt. De waarneming zelf geschiedt op de wijze, als in het handboek is voorgeschreven. Het kan voorkomen, dat het doel onzichtbaar is, ook uit de zijposten, doch dat, door middel van goede verkenningen, de plaats er van op de kaart is bepaald. De kijkers kunnen dan indirect in de richting gesteld worden door den hoek te meten met den Mg. boog, dien de richtingen zijpost doel en zijpost terreinvoorwerp met elkaar makenin den zijpost den kijker op het terreinvoorwerp te richten, en deze daarna den gemeten hoek om te .draaien. 't Is echter slechts een hulpmiddel, dat zoo eenigszins moge- vermeden wordt. Na ten slotte nog opgemerkt te hebben, dat het richttoestel met vrucht bij de plaatsbepaling en het maken van primitieve terreinkaarten kan worden gebezigd, hoop ik een voldoend overzicht van zijn gebruik te heben gegeven. Ingeval het richttoestel van Royen geen constructieve onzui verheden heeft, dus voldaan is aan de bovengenoemde vereisch- ten, geloof ik wel, dat we door de invoering in het bezit zullen komen van een instrument, dat het meest voortreffelijke op het gebied van richting evenaart. De directe richting toch wordt beslist verbeterdhet richten door een kijker moet, zelfs voor iemand met minder goede oogen, geen bezwaar opleveren en zuiverder zijn dan door den opzet, terwijl bovendien het steeds geven der elevatie met het quadrant zeer zeker aan het geringer worden der lengtesprei ding ten goede komt. Bij eene genomen proef met een kanon van 10 cM, vurende op 3000 M., verkreeg men de volgende resultaten. i Met het richttoestel 2.5 M. Breedtespreiding Met den opzet 21.5 M. Volgens de schootstafel 14.4 M. i Met het richttoestel 48 M. Lengte spreiding Men den opzet 197 Volgens de schootstafel 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 413