380 Wat betreft de indirecte richting, voorziet het toestel niet alleen in alle voorkomende gevallen, waardoor dus het voordeel van een heid van hulpmiddel wordt verkregen, doch geeft tevens waarbor gen, dat reeds bij de eerste schoten de afwijkingen minimaal zullen zijn. Wel is waar zal van kader en richters meer kennis en oplettendheid moeten worden gevergd, doch ook dit nadeel is met wat goeden wil wel te verhelpen. Yoegt men aan dit alles verder nog toe, dat een en hetzelfde •soort instrument te gebruiken is bij de waarneming, dan behoe ven ook de kosten van aanschaffing geen bezwaar voor eene algemeene invoering op te leveren. Bij het bepalen der eischen werd reeds gezegd, dat eene zoo danige plaatsing wenschelijk was, die het gebruik der overige richtmiddelen niet belemmerde. Door de aangegeven wijze van bevestigen in het boven achtervlak van den vuurmond, niet in de plaats van den opzetkoker, kan de opzet, desverlangd, blij ven functioneerenzijn gebruik blijft dan beperkt tot die gevallen van direct richten, waarin de vuursnelheid eene hoofdrol speelt, zooals bij rechtstreeksche aanvallen of G. K. vuur tegen uitge strekte doelenopzet, richtschalen, richtlatten kunnen als reserve behouden blijven. Bij nog in de bewapening op te nemen geschut kunnen de richtschalen geheel vervallen, en door de besparing der kosten daardoor ontstaan, is het misschien mogelijk het toestel in zijn oorspronkelijken vorm met verticaal verdeelden boog in te voeren, waardoor dan ook het quadrant kan worden gemist; m.i. zou dat aanbeveling verdienen. Voor de bestaande vuurmonden (12 cM. K. A., 7 cM. L. en K. A.), ingeval deze indirect moeten richten, geloof ik, dat met eene richttafel (Beitsma) kan worden volstaan, zonder veel kosten aan te makenvoor het gebruik daarvan wordt verwezen naar het Voorschrift op den Batterij dienst enz. van de Nederlandsche Vest_ ting-Artillerie. Nauw verband met eene goede indirecte richting en waarne ming houdt de wijze van communicatie tusschen observatie posten en batterij. Aangezien wel niet steeds over geoefend per-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 414