- 386 Alleen wil ik er op wijzen, dat niet altijd duidelijk is weer gegeven, wat bedoeld wordt. Zoo wordt gezegd in punt 12: De Comp. Commandant is verantwoordelijk, dat een vijandelijke aanval de voorpostencompagnie gevechtsvaardig vindt; punt 13. De veldwachten moeten aan een aanval weerstand kunnen bieden tot de compie gevechtsvaardig is; punt 16. Bij een aanval moet de veldwacht gevechtsvaardig zijn punt 26. Een aanval moet de voorposten steeds gevechts vaardig vinden. (1) In punt 29 wordt iets over marschvoorposten gezegd. Be schouwt men dit in verband met de slot-alinea van punt 5 der aanteekeningen, dan blijkt, dat S. alleen marschvoorposten wil uitzetten als de vijand nog ver [hoe ver verder dan een dag- marsch?] verwijderd is. Moet hieruit gelezen worden, dat S. na een vermoeienden marsch bij de vervolging, of bij het oprukken tegen 's vijands stelling, stelselmatige voorposten zou doen uitzetten, als hij bijv. nog slechts 10 K. M. van den vijand verwijderd is, ook al betrekt de troep eerst tegen het vallen van den avond het bivouak? Ik voor mij zou er geen oogenblik aan denken ook dan iets anders dan marschvoorposten uit te zetten, hetgeen trouwens ook in ons Y.Y. is aangegeven 154). Het daar voorgeschrevene ver dient m.i. stipte opvolging (vergel. ook 170 Felddienst Ordnung). In punt 30 is de le alinea in strijd met de 3". Yolgens onze voorschriften kan in een zuiver tactisch geregelde gevechts- stellmg nooit 1/3 deel der compagnie gevechtsvaardig gehouden worden. Steeds is dit 112 of x/4. In de punten 31 t/m 36 worden enkele aanteekeningen ge maakt betreffende de beveiliging tegen den inlandsehen vijand. Hieromtrent zij opgemerkt: ad punt 31, 3e alinea. Wilde men een bivouak op voldoende wijze tegen een inl. vijand beveiligen, dan zouden de veiligheids troepen bijv. tot op 500 M. vooruit geschoven moeten worden. Daar echter de posten op slechts enkele passen van elkaar komen (1) 180 der Felddienst-Ordnung zegt letterlijk vertaald: „Een aanval moet de voorposten steeds geheel gereed vinden alle krachten in gevecht te brengen (ein zu setzen)."

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 420