390 nen worden 8 dubbelposten in den rand en 9 man als reserve- op het hoogere terrein. 3e dat het aflossen om het half uur geen zin heeft. 4e dat de geheele wacht om de 3 uur moet worden afgelost. Bleek uit het voorgaande, dat ik mij in vele opzichten met schrijvers wijze van behandeling der stof niet kan vereenigen,, zoo blijft nog de vraag ter beantwoording over, hoe ik die dan gewenscht had Hiertoe kunnen twee wegen worden ingeslagen, n.l. H door twee partijen op geruimen afstand van elkaar te plaat sen, de eene partij naar 'de andere te laten oprukken en nauw keurig aan te geven, wat zij achtereenvolgens (hetzij alleen op het gebied van den voorpostendienst, hetzij ook op dat van den marschveiligheidsdienst, ophelderingsdienst, legering enz.) ver richt, en 2e door opdrachten voor eene Compagnie, een Bataljon en een detachement, uit de verbonden wapens bestaande, te ontwerpen en deze onder verschillende omstandigheden op de kaart uit te werken. De sub 1 genoemde wijze heeft het voordeel, dat men zich gemakkelijk in den toestand der eigen partij indenkt, doch het nadeel, dat veel kaartmateriaal noodig iszij kan dus, daar veel kaarten een werk nog al kostbaar maken, slechts gevolgd wor den, als men voor een bepaald garnizoen wil schrijven, waar of ficieren en kader over de noodige kaarten kunnen beschikken. Wil men aan zijn werk eene meer algemeene strekking geven,, dan verdient de sub 2 genoemde wijze de meeste aanbeveling,, waarbij dan met een eenvoudig kaartje volstaan kan worden. Een zeer goed voorbeeld hiervan vindt men in de Tactische oefeningen ten dienste van het onderwijs en tot zelfonderricht in de tactiek", door J. N. Roelants en L. de Ylaming, waarbij een kaartje van een denkbeeldig terrein op de schaal van 1 20000 en eenige oleaten voor de verschillende oefeningen zijn gevoegd; als model voor de sub 1 genoemde wijze van behandelen kan o.m. dienen: „Tactische Uebungen am Fusse derYogesen'*" von Yischer, waarbij geen kaart is gevoegd, doch alleen enkele schetsen in den tekst voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 424