391 In beide werken worden de voorbeelden zoo veel mogelijk volgens de bestaande reglementen en voorschriften uitgewerkt en waar hiervan afgeweken wordt, de reden daarvan duidelijk aangegeven, wat m.i. de eenige goede methode is, daar onder aanvoerders daaruit niet alleen leer en, hoe men de voorschriften moet toepassen, maar ook, dat daarvan in bijzondere omstan digheden mag, ja soms moet afgeweken worden, doch alleen als daarvoor goede redenen bestaan. Verder komen in het werk van Roelants en de Vlaming nog beschouwingen voor over het ontwerpen van opdrachten, het geven van bevelen, enz. wat ik zeer nuttig acht, terwijl eindelijk in beide werken opgaven ter uitwerking of ter beantwoording worden aangetroffen, wat zeker hoogst gewenscht mag heeten. Dit alles samenvattende blijkt derhalve, dat volgens mijne mee. ning eene bijdrage tot opleiding van onderaanvoerders bij het Indische leger zal moeten bevatten: le volledige opdrachten voor eene sectie, een peloton, eene Com pagnie, een Bataljon, eene brigade 1),onder verschillende omstan digheden, zoo tegen den gelijk bewapenden en georganiseerden, als tegen den Inlandschen vijand, met een kaartje op 1:20000, en zoo noodig een globaal overzichtskaartje op 1: 50000 in den geest van dat, gevoegd bij de causerie over de tusschen Buiten zorg en Batavia in Augustus jl gehouden manoeuvres in "No 10, jaargang 1901 van dit tijdschrift. 2e Uitwerking dier opdrachten zooveel mogelijk volgens de be staande reglementen en voorschriften met motiveering van de ge volgde handelwijze, vooral waar deze van de voorschriften afwijkt. 3e eenige ter uitwerking aanbevolen opgaven. Verder kunnen daaraan nog worden toegevoegd beschouwingen over bevelen, opdrachten, berichten enz., wenken voor leiders en voor aanvoerders, enz., waaraan echter bepaald de eisch gesteld moet worden, dat zij elk voor zich een afgerond geheel vormen. Aldus samengesteld zal de inhoud van een zoodanig werk m.i. niet alleen vele zeer nuttige onderwerpen bevatten, welke bij uitnemendheid geschikt zijn tot bespreking op de zoogenaamde wetenschappelijke bijeenkomsten van officieren, maar ook zal 1) Volgens de beteekenis, die wij daaran hechten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 425