VOORBEREIDENDE SCHIETOEFENINGEN BIJ DE INFANTERIE. Al is een exercitie-reglement of oefeningsvoorschrift nog zoo goed, al voldoet het in alle opzichten aan de eischen, welke men daaraan in billijkheid kan stellen, toch blijft het voor hen, die geroepen zijn om het onderwijs te geven, slechts eene onvolle dige handleiding. Onze voorschriften toch geven wel aan, wat den minderen moet worden onderwezen, maar in den regel niet, of slechts ten deele, hoe het onderricht moet plaats hebben. Yele bevatten menigen nuttigen wenk voor den onderwijzer; maar op den naam van volledige handleiding kan geen enkele aanspraak maken. Dit kan evenwel niet anders. Wat een dikke boekdeelen zou den onze voorschriften worden Wie onzer heeft genoegzame kennis en voldoende ondervinding op het gebied van militaire opleiding om de juiste wijze van onderwijs aan te geven? De juiste wijze van onderwijs! Kan daarvan wel sprake zijn? Zijn er niet tal van bruikbare militaire onderwijzers, zoowel onder de officieren als onder het mindere kader, die misschien allen een eigen methode van onderwijs hebben, elk voor zich voerende tot goede resultaten? Kan men ook hier niet spreken van vele wegen, die naar Rome leiden? Niet anders is het bij het onderwijs in de voorbereidende schiet oefeningen. Een bepaalde methode voor te schrijven heeft geen practisch nut, ook al was zij proefondervindelijk goed gebleken. Aan welke eischen zoude zij wel moeten voldoen, opdat een ieder haar met het gewenschte gevolg zoude kunnen toepassenEn wie zegt U, dat de een of ander, neen vele anderen, geen betere methodes bezitten, welke door hen met vrucht zijn toegepast?

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 427