394 Met hetgeen ik hieronder laat volgen als wenken bij het onder wijs in de voorbereidende schietoefeningen, bedoel ik dan ook niet te verkondigen, hoe dit onderwijs moet gegeven worden. Ik heb gemeend, een nuttig werk te verrichten door publiciteit te verleenen aan de resultaten van mijne veeljarige ondervinding aan twee kaderscholen, waar deze wenken door mij werden ver gaard en met veel succes toegepast. Moge door velen van hen, die aangewezen zijn om onderricht te geven in de voorbereidende schietoefeningen, en die doordron gen zijn van het groote gewicht eener ernstige opleiding daarin, in mijne wenken hier en daar iets goeds, iets van practisch nut worden gevonden, dan heb ik te dezen opzichte mijn doel bereikt. Wenken bij het onderricht in de voorbereidende schietoefeningen. Het onderricht wordt aanschouwelijk gegeven. Theoretische beschouwingen, waarbij de man niet zietwat hem wordt uitgelegd, moeten achterwege blijven. Veelvuldig voordoen leidt tot een vlug en grondig begrip der zaak. aHet richten en aftrekken van het geweer op den richtbok, (de voornaamste oefening.) De onderwijzer behoort in het bezit te zijn van uit hout, blik of bordpapier op eenigszins groote schaal vervaardigde richt- middelent. w. 1. een vizierkeep, 2. een vizierkorrel, een op gelijke wijze vervaardigd driehoekje, als bedoeld in punt C. van 36 S. V., dat gemakshalve „mikpunt" zoude kunnen worden genoemd, alsmede een dun touwtje van 10 M. lengte, dienen als hulpmiddelen, om het voorstellingsvermogen van den recruut (man) te hulp te komen. le Het gebruik van richtbok en vizier verklaren. 2e De onderwijzer toont, hoe het geweer op den richtbok moet worden gelegdd.w.z. met dalende vizierlijn; zonder zijwaarts over te hellen het magazijn niet vast tegen de vork van den richttoestel. 3° De onderwijzer neemt de nagebootste vizierkeep en vizier-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 428