395 korrel in de hand, en plaatst deze zoodanig tegen elkander, dat zij „gestreken korrel" voorstellen. Hij laat de manschappen den stand dier richtmiddelen goed waarnemen en daarna ieder man beurtelings, terwijl het lin keroog gesloten is, met het rechteroog door de vizierkeep van het geweer de vizier korrel zoekentotdat de man deze ziet in den stand, als door den onderwijzer aangeduid. 4® Het nagebootste mikpunt wordt door den onderwijzer op de gelijke vizierkorrel geplaatst en den manschappen er op ge wezen, hoe bij gericht geweer de vizierkorrel tegen het mikpunt schijnt aangesloten. 5® De onderwijzer neemt het nagebootste mikpunt weg, plaatst de nagebootste keep met korrel onder tegen het ware mikpunt, dat zich op 7.5 M. van den richtbok bevindt, en verklaart de richting als boven (4.). 6® Nadat de onderwijzer het geweer met standvizier op het mikpunt gericht heeft, laat hij de manschappen één voor één de richting waarnemen, geeft hun de nagebootste richtmiddelen en laat hen daarmede aanwijzen, in welken stand zij keep, korrel en mikpunt ten opzichte van elkander gezien hebben. Thans zal van iederen man blijken, of hij goed langs de vizierlijn heeft gezien, en of hij begrepen heeft, wat hem tot dusverre werd geleerd. Is de uitkomst niet bevredigend, dan zal het voorgaande nogmaals aanschouwelijk worden voorgedragen. OpmerkingDe onderwijzer denke er om, dat de man bij het richten het rechteroog op dezelfde plaats houdt, waar het zich moet bevinden hij het aanleggen uit de vrije hand; dus terzijde van de kolf (afstand van „duidelijk zien."). De hoogte van den richttoestel moet steeds geregeld worden naar de grootte van den richter.) Door meerdere mikpunten dicht bij elkander aan te brengen, kan de onderwijzer, nadat de man de richting heeft waarge nomen, dezen laten aangeven, welk mikpunt bij het richten gebezigd werd. Wijst de man het juiste aan, dan versterkt dat het ver moeden, dat hij de richting behoorlijk heeft waargenomen. 7® Eerst nu laat de onderwijzer de manschappen zelf het geweer richten op een der mikpunten. Door telkens een ander mik-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 429