397 14.6 De invloed van het richten met geklemde korrel op overeenkomstige wijze aantoonen. I5e Om den nadeeligen invloed van het richten met grof en fijn korrel aanschouwelijk voor te stellen, handele men even zoo. Hierbij zal de onderwijzer zorg dragen, dat bij gestreken korrel de verlengde zielas respectievelijk het hoofd en den voet der figuur snijdt, opdat bij gebruik van het foutieve vizier de verlengde zielas op het wit der schijf buiten de figuur) uitkome. (Opmerking. De benamingen, grof fijn en geklemde korrel behoeven den manschappen niet geleerd te worden. Is bij het onderwijs aan xn- landsche militairen dezen het vorenstaande met duidelijk, dan zal de onderwijzer zoowel aslijn als vizierlijn, door touwtjes aanschouwelij voorstellen.) 16e Bij de proef ter beoordeeling van den graad van geoe fendheid in het richten 94 S. Y.) controleere de onderwijzer het richten der manschappen met den richtingscontroleur, op dat eene constante fout, welke uit de onderlinge ligging der drie mikpunten niet kan worden afgeleid, bijtijds worde opge merkt en verbeterd. (Opmerking. De onderwijzer eische in den beginne niet dadelijk een minimalen afstand tusschen de mikpunten.) 176 Het onderricht in het aftrekken van het geweer op den richtbok wordt gegeven, zooals in 95 S. V. staat aangegeven. Hierbij zal de onderwijzer zijn aandacht vestigen op het vol gende a. dat de hand de greep krachtig omvat, b. dat de voorste vinger om het benedeneinde van den trek kerstaart wordt geplaatst; c. de volgende vinger tegen den beugelkrop aansluit; d. de trekkerstaart teruggebracht wordt door het tot een vuist sluiten der rechteihand, e. de rechterarm niet bewogen wordt. (Opmerking. Wanneer de tweede vinger tegen den beugelknop wordt aangesloten, zal bijna zonder uitzondering de voorste vmger den trek- kerstaart behoorlijk kunnen omvatten, zoodat het aftrekken met twee vingers slechts zelden behoeft voor te komen. Een nadeelig gevolg toch van het aftrekken op deze laatste wijze dat slechts twee vingers met den duim benut kunnen worden om de areep

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 431