404 wenschelijkheid ontstaan aan boord van schepen alleen dan cor recties aan te brengen, wanneer men op grooten afstand langzaam vuur afgeeft, dan wel jaagt of retireertin alle andere gevallen geene andere correctie te geven dan een constante voor de vaart van het eigen schip met het stuk in zijn gemiddelde vuurrichting staande, waardoor de richtmiddelen in den meest gewenschten stand blijven staan, en men op een stilliggend doel zonder wincl- invloed juist zal treffen in het gewilde punt. Met deze constante correctie zal men schietend op een bewe gend doel in het eene geval rechts in het doel, in het andere geval links komen, doch de afwijking zal reeds eenigszins terug gebracht zijn tot kleiner bedrag. Den schutters moet bij het oefenen geleerd worden, hoe zij op een zich voortbewegend doel het mikpunt moeten kiezen ten opzichte van het te raken punt. Om een begrip te krijgen van het bedrag dier verschillende afwijkingen, zullen we nagaan onder welke omstandigheden men waarschijnlijk in een zeegevecht zal verkeeren De vaart van het eigen schip zal 12 mijl bedragen, die van het doel waarschijnlijk ook niet meer, en zijn koers in het meest ongunstige geval juist tegengesteld aan onzen koers zijn, we heb ben dus bij een mêeligger van dezelfde vaart eene schijnbare- afwijking =0, bij een tegenligger eene schijnbare afwijking van 12 Meter per secundedoor nu, zooals we hierboven voorstelden,, de correctie voor eigen vaart toe te passen wordt de afwijking bij een tegenligger verminderd tot 6 M. per secunde, welke we nu bij een meeligger ook krijgen, echter in tegengestelde richting. De windkracht zal gewoonlijk wel niet meer dan 15 M. snelheid per secunde bedragenstellen we, dat die wind dwars op de- baan is, dan zal die kracht zich slechts dan in zijn geheel doen voelen, wanneer men met een jaagstuk of recht achteruit vuurt dan wel stil ligt. Zoodra men vaart loopt, zal die windkracht voor een kanon uit de breede zijde vermeerderd of verminderd worden met de vaart van het schip per secunde [in ons geval 6 M] in het eerste geval dus 21 M., welke kracht werkt tegengesteld aan de afwijking van het projectiel door den vaart-invloed van het schip; in het tweede geval 9 M. per secunde in de richting der afwijking. Yereenigen we de afwijkingen op 1000- tallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 438