406 Uit bovenstaande tabel zien wij, dat de afwijking ten gevolge van de vaart van het eigen schip of het doel voor de verschillende geschutsoorten zeer weinig uiteenloopt, en dat we dus, daar toch altijd de vaart slechts benaderd is, een zeer geringe fout zullen maken door eene gemiddelde aan te nemen. Wij krijgen dan als resultaat de onder aan de tabel aangegeven cijfers. Nemen wij 12°/0o als normaal-afwijking tot 3000 Meters. Wij weten, dat dit getal ontstond door den vluchttijd te vermenig vuldigen met het getal b, voorstellend een vaart van 6 Meter per secunde 12 mijlsvaart, waaruit de regel: „Voor elke mijl vaart van eigen schip of doel moet l°/00 normale zijdelingsche correctie gegeven wor den, indien het doel± dwars is." De fout, die we maken door 12°/00 aan te nemen, geeft dan op 1000 M: 2 M. fout, op 3000 M. slechts 4 Meter fout, ingeval het doel dwars is. Is het doel niet dwars, doch maakt het een hoek grooter of kleiner dan 90° met de kielrichting of stoomt het doel onder een hoek van meer dan 90° met de schootsrichting, dan zal de fout grooter worden, doch tot 30° bakshoek zal die fout zeer gering zijn, zijnde dan slechts 13°/„; bij 45° bakshoek 30°/o der totaal mogelijke fout. Boven spraken we van de wenschelijkheid in een zeegevecht op korten afstand andere correctie te geven dan eene constante voor eigen vaart; we zullen nu aantoonen, dat deze methode zeer veel succes zal hebben. Als regel zouden we willen voorschrijven: Jaagstuk en retraitestukals zoodanig gebruikt, of „elk ander stuk, onder een hoek van minder dan 45° met de kielrichting snelvuur afgeven de, geene correctie voorvaart of wind toepassen, „De breede zij stuurboord voor alle richtingen „tusschen 45° vooruit tot 45° achteruit even- „veel normale zijdelingsche correctie naar rechts „als de vaart mijlen bedraagt. „De breede zijde bakboord voor alle richtingen „tusschen 45° vooruit tot 45° achteruit even- „veel normale zijdelingsche correctie naar links-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 440