407 „toepassen als de vaart van het schip mijlen bedraagt." (1) Yoor een fort, dat op voorbijvarende doelen snelvuur afgeeft, wordt de regel Reclitsche correctie toepassen voor een doel, dat van 45° links naar 45°rechtsvoorbijvaart, en wel evenveel °/00, als mende vaart van het doel gist. Linksche correctie voor een doel, dat van 45° rechts tot 45° links voorbijvaart. Stellen wij, dat deze correctie is toegepast. Nu moeten wij den commandeurs leeren rekening te houden met vaart en koersrichting van den vijand, en dit is zeer eenvoudig. Richt men zelf vaartloopend Op een stilligend doeldan mikt men precies op het te raken punt, de afwijking door vaart is nu een minimum, dus alleen de wind heeft invloed. Op een meeliggermen mikt op den boegwaardoor het schot zal komen achterlijker, naarmate de vaart van het doel grooter is. Op 3000 Meter afstand schietend op een doel van 20 mijl vaart dwars, komt het projectiel 60 Meter achter den boeg; op 1000 Meter op een doel van 10 mijlsvaart dwars 10 Meter achter den boeg. Op een tegenliggermen mikt op den boeg. Op 2500 Meters afstand op een doel van 12 mijl snelheid komt men 30 Meters achter den boeg, alzoo ongeveer in het midden van het schip, af. Reeds terstond zien wij, dat we met deze methode aan een maximum afstand gebonden zijn, om niet te groote afwijking te verkrijgen. Op een doel met 12 mijls-vaart op 5000 Meter schie tend, krijgen wij toch eene afwijking van 60 Meter volgens onze formule, in werkelijkheid evenwel eene van 63-106 Meter, afhan kelijk van het kanon, waarmee men vuurt; hoe grooter het kali ber, hoe kleiner de afwijking. De gevechtsafstand, welke in de practijk ongeveer 3000 Meter (1) Deze methode is ongeveer en met zeer veel succes gevolgd bij het schijfschieten van Hr. Mr. Noord-Brabant met 11 mijls vaart in November 1901 bij de Duizend Eilan den. De nieuwe opzetten met draadraam der kanons van 15, 12 en 7.5 cM. op wieg- affuit leenen zich daartoe uitstekend, daar deze ingericht zijn om vaartcorrectie te geven> hetgeen de vroegere snelvuur-opzetten niet waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 441