411 den door wind in de richting der baan, doch dit bedrag zal, als zeer gering zijnde, kunnen worden verwaarloosd. Uit al het bovenstaande blijkt, dat, als men den afstand tot den vijand precies weet, de afwijkingen tengevolge van foutieve schatting van vaart en richting benevens windkracht tot op 3000 Meter zoo weinig invloed hebben, dat men nog een zeer behoor lijke trefkans heeft. Wij zullen nu dus nagaan, welke methoden men heeft, om den afstand tot het doel ten allen tijde te weten, en welke fou ten die methoden opleveren. Afstandmeting Hoe grooter de snelheid van een projectiel, hoe gestrekter de baan. In het algemeen is de artillerie zeer gelukkig geweest in het verkrijgen van meer bestrijkende banen; deze hebben het belangrijke voordeel, dat eene vergissing in schatting van den af stand minder invloed op de trefkans zal hebben, en waar het schatten of meten van afstanden altijd veel zorg vereischt, inge wikkeld is en vrij onnauwkeurige resultaten geeft, zal men steeds trachten de banen nog gestrekter te maken en nog beter me thoden van afstandmeting te vinden. Het meest bruikbare instrument voor niet te groote afstanden is waarschijnlijk tegenwoordig wel de afstandmeter van Barr and Stroud, welke op 3000 Meter een fout van 30 Meter geeft, een zeer mooi resultaat. De bij kustbatterijen gebruikt wordende verticale afstandmeter van Watkin heeft le eene vaste opstelling noodig, en vindt in waterstand enz. bronnen van onjuistheid, doch is door de grooter basis veel nauwkeuriger dan eerstgenoemd instrumentzoodra de afstand 3000 M. bedraagt en bovendien ook op veel grooter afstan den bruikbaar. De aan boord algemeen gebruikelijke methode van kimduiking bepaling met den sextant, soms speciaal voor het doel ingericht,— staat natuurlijk achter bij elke andere methode, welke eene grootere basis heeft, maar heeft het voordeel, dat het instrument licht is, en averij niet te vreezen is, daar elk schip tal van sextanten medevoert. Elke meting uit twee verschillende stations heeft tegenover het voordeel, dat een grooter basis veel nauwkeurige uitkomsten

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 445