- 416 en den afstandmeter van „Barr and Stroud", doch de sextant kan men veel goedkooper opstellen en vervangen, terwijl de af standmeter van „Barr and Stroud" totaal niet aan hoogte gebon den zijnde, prachtig gemaskeerd kan worden. Yoor eene batterij, die op groote afstanden op bewegende doelen moet vuren is een verticale basismeter het beste instrument, wanneer men niet tot de methode van horizontale afstandmeting met twee of meer meetstations wil overgaan. Yoor kleinere afstanden is de afstandmeter van „Bair and Stroud" het beste, de sextant het goedkoopste instrumenteen sextant, op 30 Meter hoogte opgesteld, geeft ongeveer dezelfde uitkomsten als de afstandmeter van „Barr and Stroud". Daar de Marine op haar schepen nooit een instrument kan gebruiken, dat een onbewegelijk opstellingsvlak noodig heeft, ver valt terstond voor haar het zuiverste instrument, hetwelk op de kustbatterijen van zooveel nut is, namelijk de verticale ba- sismeter Hoewel de afstandmeter van „Barr and Stroud" aan boord van verscheidene Engelsche Oorlogsschepen is opgesteld en in de Nederlandsche Marine beproefd wordt, omdat hij zeer veel groote voordeelen heeft, onder anderen van zuiverheid tot op vrij grooten afstand door grootere basis, heeft dit instrument voor practisch gebruik aan boord weder zulke nadeelen, dat het zich waarschijnlijk, evenmin als de afstandmeter van le Cyre dit bij onze Marine deed, op den duur zal kunnen handhaven. De gewone vaart van het schip brengt het instrument in trilling, het slingeren of stampen van het vaartuig maakt aan houdend balanceeren van het instrument noodig, om de beelden van het doel niet met groote bewegelijkheid over elkaar te zien. vliegen, hetwelk nauwkeurig aflezen zeer bemoeielijkt. De hooge prijs is oorzaak, dat men wel niet meer dan éen, hoogstens twee dier instrumenten aan boord van een schip za plaatsen, bij een gering defect zal men dus beroofd zijn van zijn methode tot afstandmeting. De sextant is het instrument, waarmee de zeeofficier van zijn jeugd af vertrouwd is, trillen, slingeren noch stampen zijn in staat hem van de wijs te brengen of zijne observatie onmogelijk te maken, elk officier is ermee geoefend, er zijn er in grooten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 450