417 getale aan boord, en elk plekje, waar men zich schoorzetten kan, is voldoende als observatiepost; dit is dus de eenige afstand meting, die aan boord voldoen kan, en om zoo te zeggen niet te vernielen is door vijandelijk vuuris de eene post met observa tor en al weggeschoten, dan is er onmiddellijk weer een ander in zijne plaats te stellen. En de nauwkeurigheid der observaties? Deze is in de eerste plaats afhankelijk van de hoogte der opstelling en in de tweede plaats van de gelegenheidmen moet zorgen, dat de opstelling zóó danig is, dat geen rook met kool bezwangerd den observator in de oogen kan waaien, noch de kruitdamp zijne spiegels zal beslaan. Aan die eischen is niet altijd goed te voldoen op een schip, dat naar alle zijden moet manoeuvreeren; daartoe dienen twee af standmeters geposteerd te worden, één vooruit, één achteruit, dan wel beide vooruit, één aan Stuurboord, een aan Bakboord, dat hangt af van de gelegenheid. Maar ten einde in een gevecht steeds eenige posten te kunnen betrekken, dient men van te voren van die posten gereed te ma ken, waarvan bekend zijn de juiste hoogten van het oog boven de waterlijn, en waarbij aanwezig zijn tabellen tot herleiding van hoek tot afstand. Bij de Marine zal men dus, zoolang er geen beter instrument uitgevonden wordt, dat tevens practisch blijkt voor een bewe gelijk schip, voor de afstandmeting gebonden zijn aan den sex tant, en zich moeten tevreden stellen met de mate van nauw keurigheid, welke daarmee bereikt kan worden; deze wordt grooter, naarmate de opstelling hooger is, doch ook in dit opzicht stelt de practijk haar grenzen. Bovenbrug, kraaiennesten of geschut- mars zijn wel de meest geschikte plaatsen. De kraaiennesten of geschutmarsen bereiken gemiddeld hoogten van 15 tot 25 Meters, de bovenbrug levert een grooter opstellingsvlak, doch is gemiddeld slechts 7 tot 15 Meter hoog. De afstandmeters zullen dus gemiddeld op eene hoogte van 15 a 20 Meter opgesteld worden; vergelijken we nu de waar schijnlijke fout in gemeten afstand uit het tabelletje op blad zijde 415 met de lengte der bestreken ruimte uit tabel V, dan blijkt voor eiken vuurmond op welken afstand men neg met succes zal kunnen vuren, met het oog op bovengenoemde fout. Dl. I, 1302. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 451