421 meer trefkans biedt. Dit voordeel wordt evenwel weder gedeel telijk te niet gedaan door de omstandigheid, dat een recht naar ons toe varend schip sneller den afstand doet veranderen dan een door ons dwars gezien varend schip, zoodat men veel minder kans heeft met eene goede opzethoogte te zullen vuren. Men zal, hoe goed ook de bemanning getraind is en hoeveel zorg aan afstandmeting besteed wordt, steeds een oorlogstrefkans hebben, die veel geringer is dan de hier berekende, maar om on dankbare oefeningen en onnoodige munitieverspilling te voorko men, is het wenschelijk een duidelijk beeld van practische tref kans te krijgen, waardoor verhinderd wordt, dat bij oefeningen te kleine schijven of schijven op te grotten afstand gebruikt wor den, en in actie op te grooten afstand zal gevuurd worden. Zoo mag men bijvoorbeeld bij de kanons van 3,7 snelvuur de torpedobootschijf van 2 X 3,17 Meter op geen grooter afstand dan 700 Meters gebruiken. Zij stelt een torpedoboot voor recht voorin gezienuit Plaat IV blijkt duidelijk, dat op grooter afstand zoowel een torpedoboot recht voorin als dwars gezien grooter doel biedt dan die schijf; maar in de eerste plaats moet men steeds trachten een schijf te bezigen, welke tenminste zoo groot is, dat ze 100 theoretische trefkans biedtmen kan van een schutter niet eischen beter te schieten dan zijn wapen gedoogt, en dan ook pas is men in staat een schutter zuiver te beoordeelen. Met de voorgeschreven geweerschietoefeningen heeft men zich hieraan streng gehouden, bij geschutoefeningen zijn alleen de minima-afstanden opgegeven. Uit de platen VI, VII en IX blijkt duidelijk, tot op welke af standen de daarin behandelde vuurmonden schietend met gevechts lading 100 theoretische trefkans hebben op de gebruikelijke schijf van 6X6 Meter. 1) Bij ernstexercitiën in snelvuur zal ook zooveel mogelijk reke ning moeten gehouden worden met de overige redenen tot ver mindering in trefkans, als vaartinvloed, afstandmeting en wind- invloed, bij het bepalen der grootte van de schijf, of afstand tot 1) Zooals blijkt uit tabel III, is de snreiding der exercitielading iets grooter dan die der gevechtslading, en ook van de laatste de 100 oJ0 HS op 2000 M., aangegeven in de figuur, waaruit blijkt, dat de schijf van 6X6 M. ICO o/o trefkans geeft tot op 1900 M, w>r het kanon van 15 c.M. 2/3 en tot op 1650 M. voor het kanon van 7,5 c.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 455