422 de schijf. Indien men de practische trefkans 100 wil hebben,, zouden we dus in verband met het bovenstaande aldus te werk moeten gaan: We zullen schieten met de kanons van 15 cM., 12 cM. en 7,5 cM. snelvuur met gevechtslading. Als de schijf" voldoet aan 100°/o practische trefkans voor het kanon van 7,5 cM., doet ze dat ook zeker voor 12 en 15 cM. De schijf mag niet te hoog zijn, om niet om te waaien, dus bijvoorbeeld 6 Meter. Dit geeft 100°/0 trefkans tot op 1800' Meter. Zooals vroeger gebleken is uit tabel A bladzijde 409 is de ge middelde breedteafwijking gelijk aan die voor de vaart van het doel. Ligt de schijf stil, dan houdt men alleen over de afwijking door breedtespreiding, wind en bakshoek-fout, welke twee laatste elkaar gedeeltelijk opheffen, en is met het oog hierop 6 Meter breedte voldoende op 1800 Meter, als er weinig wind is. Indien het waait, zal men of grooter breedte aan de schijf moeten geven, öf de commandeurs zullen bij het richten reke ning met dien wind moeten houden, de eerste methode is meer aan te bevelen. (1) Beschouwen wij tabel A, dan zien we, dat op 2000 Meter 21 Meter windkracht eene afwijking van 7,2 Meter geeft, terwijl de 100% afwijking 1,68 Meter is. Willen wij de commandeurs op het midden der schijf laten, richten, dan is de noodige breedte der schijf 2 X (7,2 -j- 1,68) 17,76 18 Meter (fig. 1 op Plaat XI). Willen' wij de commandeurs op den loefrand der schijf doen richten, dan is eene schijfbreedte van 9 Meter voldoende (fig. 2 op Plaat XI). In gewone omstandigheden zal de windkracht bij opstoomen. niet veel meer dan 15 Meter per secunde bedragen en krijgen, wij dan op 2000 Meter eene afwijking van Meter, zoodat dan een schijf van 6 Meter voldoende breed is bij het richten op den loefrand der schijf. N.B. Loefrand is die rand, welke gekeerd is naar den wind. (1). Deze methode is daarom aan te bevelen, omdat elk werkelijk doel voor genoemde vuurmonden toch zeker wel G M. breedte zal hebben, en het richten huiten de schijf met- de nauwe spleten in de pantserschilden terstond de schijf geheel onzichtbaar zou maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 456