- 433 van de vernieuwing of vernieuwingen, welke gedurende hunne verpleging zijn uitgereikt, niet meer ingehouden, dan over het aantal verpleegdagen vóór den vernieuwingsdatum. De rest wordt van de volgende vernieuwing ingehouden, en, wordt deze niet verstrekt, afgeschreven. Een Eur. fuselier wordt b.v. 10 Juli in 't hospitaal opgenomen en 8 Augustus daaruit ontslagen, hij wordt dan belast met 29 X 0,08 ƒ2,32. Hiervan wordt bij de ver nieuwing van 1 Augustus 22 x ƒ0,0 8 1,76 in gehouden en de rest 7 x ƒ0,08 ƒ0,56 eventueel hij de vernieuwing van 1 Februari. Bij vertrek naar elders wordt deze schuld ter onderscheiding van gewone schuld overgegeven als kleedingschuld. Wordt een man niet uit het hospitaal ontslagen, zooals bij overlijden, dan heeft geene inname bij de schuldrekening plaats. Op grond van overlijden wordt eveneens reeds ingenomen schuld afgeschreven, omdat de eerstvolgende vernieuwing, waarop de inhouding moest plaats hebben, niet wordt uitgereikt. Deze wijze van verstrekking biedt de volgende voordeelen aan 1°. De man beschikt tweemaal per jaar overeen bijna gelijk bedrag; hij kan vooraf uitrekenen, hoe hij dat het best kan besteden. Dit te berekenen is een afleidende en leerzame be zigheid; zij, die goed kunnen rekenen, helpen hun kameraden, die deze kunst minder goed verstaan. Op de compagnie wordt een prijslijst opgehangen van de kleedingstukken, versierselen en stoffages, voor zoover die op het wapen of den dienst betrek king hebben, alsmede eene opgave der artikelen en het bedrag, waarop op 1 Februari en 1 Augustus voor eiken graad recht bestaat. 2e. Deze regeling is billijker, daar we hebben gezien, dat men zelfs bijna 2/3 van 't jaar achtereen in 't hospitaal kan zijn, zonder iets minder aan kleeding te ontvangen dan iemand, die steeds dienst heeft gedaan. Dit is een „premiestelsel op het ziek zijn" te noemen. En hoeveel ziekte is er niet door eigen schuld! (Op het titelblad van. „De Vegetarische Bode" leest men „Gezond zijn is plicht tegenover zich zelf en de samen leving.") Bij verpleging in 't hospitaal behoeft geen kleeding volgens tarief No. 24 te worden verstrekt, daar de zieken als dan worden gekleed volgens andere bepalingen. Op Atjeh zeide een Eur. fuselier eens tegen mij „Op zoo'n Dl. I 1902. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 467