434 manier kan ik ook wel een kist met mooie nieuwe bullen hebben, als ik den halven tijd ziek ben, maar ik ben nog nooit in 't hospitaal geweest. Ik stond eens op het appel met een pan talon, die er minder goed uitzag dan die van den naast mij staanden kameraad, die dikwijls in 't hospitaal was en ik kreeg een standje. Men kan toch altijd zijn beste kleeren niet dragen." In Nederland ontvangt de soldij genietende militair 0,11 per dag voor kleeding en reparatie, bij verblijf in 't hospitaal ver valt dit bedrag aan de zieken-inrichting. 3e. De jaartallen van kleeding in de administratieboeken en con troles en dus bij overgang op de extracten-administratieboek ver vallen. De overgave wordt daardoor eenvoudiger en reclames over jaartallen kunnen niet meer voorkomen. Op die jaartallen kan van hoogerhand toch moeilijk controle worden uitgeoefend. 4e. De modellen No. 13 en 14 vervallen. De nog voorhanden gedrukten konden met een kleine wijziging voor ontvangstbe wijzen worden gebruikt, derhalve besparing van gedrukten. 5 Doordat er slechts twee in stede van vier vernieuwingen per jaar zijn, is van de modellen No. 27 en 28 slechts ongeveer de helft noodig. 6e. Deze regeling levert, met behoud van de periodieke ver strekking van kleeding voor den man, het gemak op van het klee ding- en reparatiefonds in Nederland, daar hij kan ontvangen, wat hij noodig heeft, de schuldrekening weinig schrijfwerk ver oorzaakt en het telkens opmaken van bewijzen van ontvangst niet noodig is. Wel zal de schuld bij ontslag uit het hospitaal moeten worden ingenomen, doch, daar zij meestal in eens wordt verrekend, is dit nog al eenvoudig. 7e. Is de man op expeditie, of kan om de een of andere reden de vernieuwing niet op het bepaalde tijdstip worden uitgereikt, dan kan de volle geldswaarde dadelijk worden berekend. Op expe ditie wordt het geld zoo mogelijk op de Rijkspostspaarbank belegd. Bij terugkeer in het garnizoen kan dan tegen contante storting het verlangde op schuld worden ontvangen. Zoo had gedurende de Lombokexpeditie in 1894 de volle gelds waarde der kleeding m.i. kunnen worden verrekend bij het ont vangen der soldij op 1 Juli en 1 September en in het spaarfonds zijn belegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 468