436 der thans uitbetaalde indemniteit) gevonden zal worden door de- fuseliers, korporaals en onderofficieren over het aantal verpleeg- dagen resprectievelijk te belasten met 8, 9 en 10 cent per dag. Men kan dit nagaan. Daarvoor neme men het aantal verpleeg-- dagen van de Europeanen, Amboineezen en Afrikanen (Adj. on derofficieren en zij, die met behoud van soldij verpleegd werden, uitgezonderd) bij een hospitaaladministiatie op over 1899, 1900 of 1901. Vervolgens neemt men het bedrag der uitbetaalde in demniteit aan kleeding op, uit de bewijzen van de materieele verantwoording van den officier van kleeding in hetzelfde gar nizoen, over hetzelfde jaar. Men kan dit echter ook vinden uit de bewijzen van de geldelijke afrekeningen van de kwartiermeesters en administrateurs. Laten we nu eens verder zien. In 1898 bedroeg het aantal verpleegdagen in het militair Hospitaal te Soerabaia van de Eur, Amb. en Afrik, onderfficieren 2890 en van de minderen van dezelfde landaarden 37443. Hoeveel verpleegdagen van korpo raals daaronder begrepen zijn weet ik niet. Verminder dit laatste getal met 183 voor eventueel met behoud van soldij ver pleegden, dan krijgt men tot rest 37260. Neem nu eens aan, dat niemand zoolang achtereen in 't hospitaal' is geweest, dat de verpleging invloed uitgeoefend heeft op de te ontvangen kleeding. Werd nu eens over eiken verpleegdag dooi de onderofficieren f 0,10 en door de minderen 0,08 betaald, dan bedraagt dit 2890 X f 0,10 289,00 en 37260 X ƒ0,08 f 2980,80 totaal 3269,80 en dat slechts aan de niet-inlanders in één garnizoen. In de eerste plaats worde dit bedrag bestemd om aan hen,. die enkele artikelen niet in natura wenschen te ontvangen, de volle geldswaarde uit te betalen. Verder heb ik wel eens hooren beweren, dat het aanbeve ling zou verdienen het hemd te vervangen door kabaai of sport hemd en de onderbroek door slaapbroek. Trekt de man in de chambree zijn bovenkleeding uit, dan is hij dadelijk in een costuum, waarmede hij zich daar kan vertoonen. Kabaai en slaapbroek kan de man moeilijk ontberen, heeft hij geen on derbroeken dan is zijn uitrusting eenvoudiger. Dit is ook net ter dan hemd en onderbroek, waarmede de soldaten blijkens

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 470