449 was zegt na eenig zwijgen de voorzitter dan had dat vóór de zitting moeten gebeuren", wat door het lid beaamd werd, maar wat nu éénmaal niet zoo was geschied. „Nu, dan moet Mijnheer X. de stukken nog maar even inzien, we zullen zoolang wachten..,." Mijnheer X. is onder de lectuur niet bijster op zijn gemak, (is het te verwonderen?); na eenig bladeren in den stapel documenten is 't alsof hem een licht opgaat, althans hij ver klaart in-ééns, dat alles hem helder is geworden. Het recht kon alzoo zijn loop vervolgen... Schrijver dezes officier-commissaris in de bewuste zaak wist [en weet nóg niet] waarover zich meer te verbazen: over de momenteele domheid van X. of over de helderziendheid der andere rechters. 5e In een andere krijgsraadzitting eischte de Aud. Mil. een jaar gevangenisstraf wegens „insubordinatie [feitelijke] onder verzachtende omstandigheden." Een der leden stemde voor 8 maanden mil. detentie. De Aud. Mil. merkt op, dat gevange nisstraf moet worden opgelegd, waarvan een jaar het minimum is. Neen, meent de ander, er mag óók detentie worden opgelegd, in 't algemeen: een vrijheidsstrafde overigen sloten zich aan bij de meening van den auditeur en.... beklaagde werd conform den eisch tot 1 jaar militaire gevangenisstraf veroordeeld! 1]. Het gemis van de noodige onafhankelijkheid blijkt herhaal delijk uit de onderlinge verhouding van leden eener zelfde (mili taire) commissie, óók gerechtelijke, uit de verhouding van zulke commissies tot plaatselijk militaire commandanten, van plaats, mil. comdn. en krijgsraadsleden tot auds. mil. enz.: Kennis en onafhankelijkheidbeide laten te wenschen oversoms het een als gevolg van het ander. Nu beroepen voorstanders van de militaire rechtsspraak door officieren zich gaarne op het oordeel van bekwame rechtsge leerden als Mr. Pols, maar dergelijke opinie is dikwijls van zeer ouden datum en de meeningen over dit punt zijn, juist in de laatste tijden, aanmerkelijk gewijzigd: zoo kon, 'k meen een paar jaar geleden, óók in de juristenvereeniging geen meerderheid worden verkregen voor de afschaffing der zuiver militaire rechts- 1] Latei- bleek (lat de A, M. zich had vergist/1 Dl. I, 1902. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 483