456 liet hoofddoel; 2°. ook op andere wijze in den geest van het Algemeen Nederlandsch Yerbond werkzaam te zijn. Het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indie van het Algemeen Nederlandscli Verhond, de MEESTER, Voorzitter. la CHAPELLE, Loco-Secretaris. In 1893 was in een groot dagblad van Chicago, dat in onze taal wordt uitgegeven en de Nederlanderheet, een artikel verschenen van den Heer J. Hoddenbach van Scheltema, eenen taalbroeder in de Vereenigde Staten gevestigd; het droeg den titel: Heeft de Nederlandsche taal eene toekomst? Naar aanleiding daarvan schreef de Heer H'p: Meert, thans leeraar aan het Koninklijk Athenaeum te Gent, in hetzelfde blad eene breedvoe rige beschouwing over de Nederlandsche toestanden. Hij wees er opr hoe krachtig Frankrijk met zijne „Alliance Francaise Universelle" de uitbreiding van het Fransche taalgebied en van den Franschen invloed betracht en hij wierp het denkbeeld op, ook al de Nederlandsche krach ten, over den aardbol verspreid, tot het behoud van onzen stam en van onze taal tot eenen a'g' meenen bond te vereenigen. Met bijval werd het voorstel begroet en eert rpgister, geplaatst op de World's Pair te Chicago, later op de tentoonstellingen te Antwerpen, te Amsterdam, te Berlijn en Brussel, bracht weldra 1570 toetreders aan uit alle wereld- deelen. Uit deze kiem ontwikkelde zich eene vereeniging onder den naam van het Algemeen Nederlandsch Verhondwier statuten werden go-de keurd bij de Koninklijke Besluiten van 15 Juni 1898 No 55 en 2 Juli 1001 No. 75, en die zich ten doel stelt de verbreiding van de Nederlandsche taal en de behartiging der belangen van den Nederlandschen stam (Artikel 2 der statuten). De middelen, waardoor het verbond zijn doel tracht te bereiken, zijn (artikel 3): a. onderneming of ondersteuning van uitgave van toepasselijke geschriften b. stich'ing of begunstiging van Nederlandsche bibliotheken in Zuid- Afrika of elders; c. bevorderin;; van het bezoeken van Nederlandsche Hoosescholen door buiten Nederland wonenden, inzonderheid door Zuid-Afrikaansche jongelieden

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 490