457 d. ondersteuning van de Nederlandsche taal, overal waar die taal wordt gebezigd e. verbreiding van het Nederlandsche lied; f. ondersteuning van den Nederlandschen boekhandel buiten Nederland; 17liet levendig houden van den Nederlandschen geest onder de Neder landers in en buiten Nederland h. poging tot verkrijging van consuls, die Nederlandsch verstaan; i. poging tot verkrijging van verlaagde posttarieven tusschen alle lan den, waar de Nederlandsche taal bij de Wet is erkend; j. elk ander geoorloofd middel, dat strekken kan tot bevordering van het doel in artikel 2 omschreven. Daartoe aangezocht door het Hoofdbestuur van het Algemeen Neder landsch Verbond, hetwelk van oordeel was, dat de Vereeniging in Neder- landsch-Indië niet genoegzaam vertegenwoordigd kon worden geacht, vorm de zich in 1899 alhier eene Commissie, die zich ten doel stelde hier te lande een groep of afdeeling van dat Verbond te scheppen. Van den aanvang af heeft deze Commissie het beding gemaakt, dat eene eventuëel op te richten Groep Neder landsch-Indiê" in haar doen en laten en in de wijze, waarop zij zou meenen hier in het belang van het Ver bond werkzaam te moeten zijn, behoudens inachtneming van het bepaalde bij de Statuten van het Verbond, geheel vrij zou wezen en dat zij daarom ook financiëele zelfstandigheid zou verkrijgen. Nadat het Hoofdbestuur zich had bereid verklaard door wijziging, voor zooveel noodig, der Statuten van het Verbond aan deze wenschen ten volle te gemoet te komen, deed de Commissie de vereischte voorstellen ter zake, welke zoo goed als onveranderd werden overgenomen en ten slotte leidden tot de Statutenwijziging, bedoeld bij het reeds genoemd Koninklijk Besluit van 2 Juli 1901 No. 75. Wat de Commissie voor Nederlandsch-Indië beoogde, hoe zij hier te lande in den geest van het Verbond zou wenschen werkzaam te zijn, legde zij neder in een concept-reglement voor de Groep Nederlandsch-Indië, waar mede het Hoofdbestuur zich ten volle vereenigde. Daarop werd overgegaan tot het aanvragen van rechtspersoonlijkheid voor de Groep Nederlandsch- Indie van het Algemeen Nederlandsch verbond, welke, onder goedkeuring van het Reglement, werd verleend bij het besluit van den Gouverneur-Gene raal van 29 September j.l. No. 6 (Javasche Courant 1901 Nos 78 en 83). Waarnaar het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indië wenscht te streven, wordt het best gekend uit artikel 2 van het Reglement der Groep, waarbij is bepaald, dat onder elk ander geoorloofd middel, bedoeld in het hiervoren vermeld artikel 3, sub j, der Statuten van het Verbond, voor de Groep onder meer wordt verstaan 1. Het bevorderen, dat alle streven naar vooruitgang en in het bijzon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 491