469 te danken aan de goede voorbereiding van het gevecht; er waren goede gidsen aanwezig en de meegevoerde uitrusting voldeed grootendeels aan de verwachting; door de genietroepen werden een 15 tal bamboekokers gevuld met springgelatine, z.g. dyna- mietbommen, benevens 4 stormladders en 40 gedroogde karbo- huiden meegevoerd, alles door 14 dwangarbeiders gedragen. Deze huiden, meegevoerd om te gebruiken in een terrein, waar ran- djoes aangebracht waren, kwamen hier niet tot hun recht om reden hiervoren gemeld. De ambulance was uitgerust met verbandtasschen voor den officier van gezondheid en voor de ziekenverplegers (4 man), verder medicijnen en rotan-transport-verbanden van de Mooy. Voorts waren per brigade marechaussée één en per sectie in fanterie 2 tandoes meegevoerd, waarbij per tandoe op 3 dwangar beiders gerekend was. Voor den afmarsch uit het bivak te Koeta Sawang was soep genuttigd, een ontbijt werd door den man meegenomen. Men had er op gerekend om voor den nacht in het bivak terug te zijn. Hierdoor werd het voordeel verkregen van grootere bewegelijkheid, daar men niet afhankelijk was van bagage-en vivres-trein. Ten opzichte van het bivak Koeta Sawang zij opgemerkt, dat dit gunstig gekozen was, eensdeels, omdat het ligt aan den meest bruikbaren weg, die zoowel van Koeala Mané als van Panté Lhong door deze streek voert, anderdeels omdat het ten Zuiden van de aan te vallen stelling gelegen was, zoodat opgerukt kon worden uit het Zuiden, zonder zich te ver van de operatie basis te verwijderen. Het voordeel werd hier verkregen, dat de vijand naar het Noorden opgejaagd, zich niet spoedig in het gebergte aan onze vervolging kon onttrekken. Wat de uitvoering betreft, zij opgemerkt, dat het nadeel om bij daglicht tot de versterking door te dringen, niet gevoeld werd, omdat men er in slaagde om ongezien tot op korten afstand te naderen. Verder valt het gemis aan bergartillerie te betreuren, die zooals reeds hiervoren werd opgemerkt, zeer zeker hier op hare plaats zou zijn geweest. De degelijke verkenning en de observatie van de vijandelijke werken maakten het mogelijk om het juiste punt van aanval te kiezen en maatregelen te treffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 503