471 voorloopig in Koeta Blang Djeurat achter, totdat deze werk zaamheden afgeloopen zouden zijn. De terugmarsch in het duister langs slechte wegen met de talrijke gewonden was zoo moeilijk, dat om 12 uur 's nachts, toen ook de obors door een hevigen slagregen uitgegaan waren, besloten werd om in eenige huizen in kampong Lapéhan het daglicht af te wachten. Slechts 3 brigades onder luit*. Burger gingen nog dien nacht naar Sawang door, waar ze om 4 uur in den morgen aankwamen. Om 11 uur v.m., na dus 28 uur in touw te zijn geweest bereikte ook de rest der colonne het bivak. Over een traject van 4 1 a uur gaans was 12 uur gemarcheerd, allen waren uitgeput van vermoeienis. Voor de aankomst der colonne was de sectie infanterie, die in het bivak te Sawang achtergebleven was, naar Koeta Blang Djeu rat vertrokken om d'e aldaar achtergeblevene marechaussées af te lossen. Om 12 uur werden nog 3 brigades marechaussée der waarts gezonden om de wapens van de gesneuvelden en gewon den op te voeren, één dezer brigades was daartoe ongewapend. Om 6 uur n.m. keerde alles in het bivak te Sawang terug en berichtte, dat de benteng geslecht en de gesneuvelde Atjehers begraven warende hindernissen waren opgestapeld, doch konden ten gevolge van den zwaren regen nog niet verbrand worden. Tevens brachten ze mede de beide buitgemaakte achterlaadge- weren; de overige buit n.l. 40 voorlaadgeweren, 10 donderbussen, benevens blanke wapens en munitie, was ter plaatse vernietigd. Het zij nog de vermelding waard, dat onzerzijds de verschoten munitie, behalve 5 dynamietbommen slechts 1255 patronen be droeg, welk aantal bijna uitsluitend door de aanvalscolonne (107 karabijnen) verschoten werd, alzoo 11,7 per vuurwapen. Den volgenden dag, den 2en Januari 1902, werden de beide gesneuvelde marechaussées plechtig begraven en de graven aan de zorg van het kamponghoofd, Toekoe Pang Sawang, toever trouwd, daarna werd het bivak verlaten en naar Koeala Mané af gemarcheerd, alwaar de colonne ontbonden werd. De 4 brigades der 30 divisie onder kapt. Webb keerden met de gewonden naar Lho Seumawé terug, de overige troepen naar Panté Lhong. De afdeeling onder Webb werd aldaar eenige dagen later aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 505