482 raken en het schot van het vierde geval even voor het doel aan slaan. We hebben dus kans met een goed observator vrij snel zóó dicht bij het doel te komen, dat men of nog een treffer krijgt öf een aanslag vlak voor het doel, maar zelfs met een min der goed observator heeft men evenveel kans een aanslag vóór als over te krijgen. Op dien grooten afstand het vuur openend, moet men slechts, met één stuk tegelijk vuren, om zich in te schieten, en niet met een licht snelvuurkanon, daarvan is de afwijking te groot het liefst met een kanon van 12 c.M. met gewone granaat. Men houdt een tweeden gelijksoortigen vuurmond gereed, welke' dezelfde opzethoogte en zijdelingsche correctie heeft als de eerster die, na gevuurd te hebben, weêr onmiddellijk laadt en gereed blijft. Het doel is natuurlijk den vijand met het (of de) zware jaag- stuk(ken) afbreuk te doen. Deze worden gesteld voor overeen- komstigen afstand als het inschietkanon. Waneer men den treffer ziet van het eerste schot, zijn er 10 secunden verloopenhet schip is ondertusschen ongeveer 85 Meter nader gekomen. De vluchttijd van het tweede schot, mag dus wel hetzelfde aangenomen worden. Was het eerste schot raak, dan geeft men met het zware jaagstuk met 100' Meter minder dracht onmiddellijk vuur. De vluchttijden voor de projectielen van 21 c.M., 15 c.M. en 12 c.M. op 4000 a 5000 Meter verschillen slechts zeer weinig. Is dit verschil grooter, dan dient daarmede rekening gehouden te. worden. Was het le schot vóór, dan vuurt men het 2e inschietkanon af met denzelfden opzet, was het l8te schot over, dan geeft men het tweede onmiddellijk af met 300 Meter verschil dus 9°/oo minder opzet. Yoorts heeft men het jaagstuk steeds opzet laten geven in over eenstemming met het vurend kanon. Is een schot raak, dan vuurt het jaagstuk onmiddellijk voor 100 Meter minder dracht. Als het jaagstuk geen snelvuurkanon is, kan het wachten tot de vijand beter onder schot komt; vuurt het op 4500 Meter, dan zal het na 2l/2 minuut weder gereed zijn, de vijand is dan op 3000 Meter. Door met de kanons van 12 c.M. om den andere op deze wijze

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 516