483 een juistheidsschot te doen, komt men beter dan door afstand meting alléén op de hoogte van den artilleristischen afstand, welke geïnfluenceerd wordt door invloeden van atmospheer en dergelijke, en voor de verschillende soorten van vuurmonden wel dezelfde zullen zijn. Hieruit blijkt hoe nuttig het is voor een juist vuur eene homogene middelbare batterij te hebben, en tevens, dat minstens twee dier stukken in de kielrichting moeten kunnen vuren, of aan dezelfde zijde onder een zeer kleinen hoek met de kielrichting. Het nut van snelvuurgeschut op afstanden grooter dan 2500 Meter is voorzeker niet gering. De naam snellaadgeschut zoude echter juister zijn. De meer dere tijd aan laden besteed is nutteloos, doch men mag nooit haastig richten, en onwillekeurig is men zoo licht geneigd de vuursnelheid ten koste van het richten te vergrooten. Daarom zal de vuurleiding aan boord voornamelijk daarin bestaan, dat op groote afstanden speciaal alléén gecommandeerd vuur zal ge bruikt worden en wel stukkenvuur, geene lagen, ten einde uit elk schot beter bekend te worden met den afstand. Om dit zoo zuiver mogelijk te doen zijn, dient den commandeurs inge prent te worden niet oogenblikkelijk op het commando af te vuren, doch kalm door te richten en pas te vuren, wanneer ze overtuigd zijn, het doel op het vizier te hebben; de beste com mandeurs moeten bij de inschietstukken geplaatst worden, ten einde het ingeschieten zou vlug mogelijk te doen gaan. Komt een doel langzamerhand dwars, dan verandert de afstand minder, tevens is de afstand dan gewoonlijk kleiner, en werkt de afstandmeting zuiverder. Heeft men dan door een of meer raakschoten van de inschieters den juisten geschutafstand te pakken, dan kan men de geheele batterij met één opzet en vizier tegelijk afvuren. Komt de vijand binnen de 2500 Meter dwars, dan laat men den inschieter nogmaals een schot doen ter controle der opgave van den afstand meter. Hiernaar desnoods verbeterd geeft men de geheele breede zijde duidelijk den afstand en eigen vaart op en commandeert snelvuur. De afstand is dan minder dan 2500 Meter en blijft dit slechts korten tijdwaarschijnlijk als beide schepen 10 mijlsvaart loopen, niet langer dan 7 a 8 minuten. Per kanon zullen dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 517