484 niet meer dan 10 11 schoten gedaan worden, daarop wordt „vast vuren" gecommandeerd en kan men met de retraite-stuk- ken weder „stukkenvuur" afgeven. De commandant van het schip zal natuurlijk zorgen, zoo wei nig mogelijk te manoeuvreeren, en de vaart constant te houden. Daar men op 2500 Meter afstand bij het kanon van 15 c.M. No. 2 en 3 op een schip van gemiddelde grootte (zie tabel V.) dwarsgezien 300 Meter bestreken ruimte heeft, en bij het kanon van 12 c.M. 250 Meter, mag men op dien afstand 125 a 150 Meter misschatten, op 2000 Meter is dit bedrag 180 b 200 Meter. Oogenschijnlijk is dit veelinderdaad zal een schip spoedig die bestreken ruimte doorloopen hebben (Zie figuur 1 Plaat XIII) en dus voortdurend wijziging van opzethoogte noodig zijn. Daar gedurende snelvuur afstandmeting wel geschieden kan, maar niet altijd verstaanbaar gemaakt kan worden aan de commandeurs, zal meestal de commandeur de verandering in afstand moeten schattenwaar hij alleen vurend, zijne schoten naar uitkomsten van een voorgaand schot zou kunnen verbeteren, kan dit niet, als onregelmatig vuur van commandeurs op zichzelf wordt af gegeven. Daarom dient er eene inrichting te zijn, waardoor de commandeurs op de hoogte blijven van den afstand. In de hitte van het gevecht zal men echter veel kans hebben, dat verkeerde opzethoogte zal worden gebruikt, en weinig zal de batterij- of sectie-commandant daartegen vermogen, indien de order: „snelvuurmet het oorverdoovend gevolg—eruit is. Daarom zal het noodzakelijk zijn pas dan snelvuur te beginnen als de afstand niet zóóveel meer verandert, dat geheel misschie ten er het gevolg van kan zijn. Niet vergeten mag worden, dat bij naderenden vijand de projectielen meestal over zullen gaan, dus men totaal geen leiding door de aanslagen zal hebben. Het is dus niet voldoende als regel te stellen het snelvuur te openen met het middelbaar geschut op 2500 Meter afstand 1). Men dient er aan toe te voegen: mits de koersen zoodanig zijn, dat de afstand gedurende eenige minuten niet belangrijk zal ver anderen. Is dit wel het geval, dan ga men voorloopig door met lagen vuur. 1) Tegenover groote schepen, zie bladzijde 479.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 518