485 Is een vijand op 1400 Meter afstand gekomen, dan is de be streken ruimte 600 a 700 Meter, en, hoe zijn koers dan ook zij, zal men eene zeer groote uitwerking van het vuur krijgen. Is een vijand op 2500 Meter afstand, en zijn koers zoodanig, dat hij ons op 1000 Meter dwars zal passeeren (zie fig. 1 Plaat XIII) dan is die bestreken ruimte slechts 300 h 250 Meter en 320 zullen we hem in die bestreken ruimte houden 32 secun- den. (Beiden 10 mijls- vaart loopend Lagenvuur heeft dan zeer veel kans op groot succes, en een langzamer, doch goedgemikt en inslaand vuur zal veel meer uit werking hebben dan een driemaal zoo vlug slordig gericht en dus waarschijnlijk niet zooveel rakend snelvuur. Yan het licht snelvuurgeschut kan men zeer veel succes heb ben tegen de bediening der vijandelijke batterij, maar om de zelfde reden zal men hiermede zeer zeker niet te vroeg tot vuren moeten overgaan. Niet alleen, dat het voor een groot deel munitie verspillen zou zijn, maar heeft men eenmaal die verspreid opgestelde lichte vuurmonden met groote vuursnelheid aan het spreken gebracht, dan is het zeer lastig ze weder tot zwijgen te brengen, laat staan eenigen invloed er op uit te oefenen, wat juistheid van schot aangaat. De afstand, waarop het geschut een zeer behoorlijke trefzeker heid biedt, blijkt dus ten slotte bij de Marine door tal van om standigheden vrij gering te zijn, ondanks.de prachtige, zuivere verdragende vuurmonden. Bij de Artillerie te lande is hij, die het eerst ingeschoten is tegenover eene vijandelijke batterij zeer belangrijk in het voor deel, en is dus snelheid van inschieten een doel, waarnaar steeds gestreefd wordt. Bij de Marine-Artillerie is die kwestie veel ingewikkelder; het komt er niet alleen op aan vlug ingeschoten te zijn voor een zeker oogenblik, maar om elk oogenblik daarna weder tegenover datzelfde doel op geheel anderen afstand en in andere richting ingeschoten te blijven. In zooverre komt het inschieten bij beide overeen, dat hij, die steeds het vlugst op de hoogte is van den afstand, de meeste kans heeft op treffers en dus den ander onschadelijk kan maken, voor deze iets terug kan doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 519