488 den horizontalen verdeelden strook AB, welke aangeeft den kortsten afstand, waarop het doel ons zal passeeren. Nadert men een vijandelijk doel, dan worden tweemaal op grooten afstand 5000 en 4000 M.] peiling en afstand opgenomen, en de af- standenklokken ingesteld voor daaruit afgeleide vaarten kortsten afstand van passeeren. Dit geschiedt door het stellen van het slingergewicht G. en de pen P. Een derde meting voor vooruit afgesproken afstand [bijv. 3000 M.] wordt op tijd geseind aan alle klokken, waarop de heu gel met kleminrichting zóó gesteld wordt, dat CP 3000 M. wijst. De klok loopt nu zoodanig, dat bij P steeds de afstand tot het doel wordt aangewezen. Men moet dus eene seininrichting hebben van de plaats van afstandmeting en peilbord naar de verschillende stukken, even goed als men zonder deze afstandenklok zou behoeven. Maar het groote voordeel is, dat wanneer de vijand op zoo geringen afstand gekomen is, dat geluidseinen niet meer verstaan wor den door het oorverdoovend geweld van het snelvuur, en de meeste kans bestaat, dat de afstandmeter weggeschoten zal wor den, elke vuurmond automatisch op de hoogte van den afstand gehouden wordt. In een gevecht tusschen twee schepen, die ruimte hebben om te manoeuvreeren bestaat veel kans, dat ze tijdens den ge- schutstrijd van koers zullen veranderen, de aanwijzingen zullen dan onjuister worden, naarmate de vijand dichterbij komt, omdat de kortste afstand dan verandert. Daar de bestreken ruimte echter belangrijk grooter wordt, naarmate de afstand kleiner, heeft die fout slechts een geringen invloed op trefkans, en zal het in ieder geval beter zijn een ongeveer juist gegeven te hebben, dan totaal geen. Tegenover eene vloot, welke in eene bepaalde orde is opge steld, heeft deze methode veel voor; de vaart en kortste afstand van passeeren van vele schepen zullen wel ongeveer gelijk zijn, en kan men na het passeeren van een schip aan de geheele batterij na „vast vuren" te hebben gehouden duidelijk een nieuw doel aangeven met een begin-afstand, waarvoor de klok ken opnieuw ingesteld worden. Het grootste nut kan men van deze afstandenklokken hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 522