489 op kustbatterijen, vooral daar, waar het vaarwater betrekkelijk smal is. Door elk kanon een zoodanige klok te geven, is men met de afstandmeting niet meer gebonden voortdurend op het zelfde doel afstand te bepalen. De vuurmonden zijn na het instellen der klok onafhankelijk van de afstandmeting geworden, waardoor telkens op een nieuw doel kan gemeten worden. Zijn daarvan de gegevens bekend, dan worden deze weder aan de vuurmonden, welke daarvan gebruik zullen maken, geseind. Op deze wijze kan één afstandmeter dezelfde batterij voor verschil lende doelen gegevens verstrekken, en is een onafgebroken en juist vuur toch mogelijk. Vunruitiverking en doorboringsvermogen. Teneinde in een strijd niet de dupe te worden van slechte munitie, waardoor niet alleen de trefkans belangrijk verkleind zal worden, maar ook het doorboringsvermogen veel verminderen zal, moet de uiterste zorg besteed worden aan het behoorlijk onderhouden dier munitie niet alleen, maar tevens aan het nu en dan opnieuw keuren en snelheid bepalen. Vooral nu de Marine is overgegaan tot het gebruik van rook- zwak kruit, waaromtrent nog niet zulke volledige gegevens be staan, en waarvan de qualiteit ook niet gecontroleerd wordt door practisch vuren is dit noodzakelijk en worden tegenwoordig dan ook elk halfjaar monsters kruit onderzocht, welke genomen wor den uit patronen, die door schepen gedurende eenigen tijd aa.n boord medegevoerd werden, en wordt nu en dan, na afloop eener reis naar tropische gewesten, de aanvangssnelheid der medege voerde munitie weder opnieuw bepaald. Het artillerie-instructieschip, liggende te Nieuwediep, is daar mede belast. Evenals dit bij vreemde mogendheden het geval is, wordt in de Nederlandsche Marine niet met de eigenlijke oorlogsmunitie schijfgeschoten, doch met zoogenaamde exercitie-munitie, waar van de lading zwakker is. De gasspanning in het kanon zal dus niet zoo groot worden, en wordt er minder gevergd van de vuur monden, als ook van de schepen zelf. In de Chileensche burger oorlog anno 1891 bleek bijvoorbeeld, dat het aanhoudend snel vuur van de lichte torpedo-kanonneerbooten Condell en Lynx de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 523