490 - schepen zoo sterk deed trillen, dat er eenige pijpen lek sprongen in hun waterpijpketels. Daar niettegenstaande alle voorzorgen toch door toevallige om standigheden eene partij buskruit generaal kan zijn achteruit gegaan, moet men met deze mogelijkheid rekening houden bij het daadwerkelijk vuren. De met een meetinstrument zuiver waar genomen afstand als juist aannemende, behoeft deze niet precies de artilleristische afstand te zijn. Een schootstafel, welke voor een bepaald kanon met zekere munitie is opgemaakt, na een paar jaar voor dienzelfden vuurmond met die munitie gebruikend, kan dan te korte dracht geven. Wil men toch die schootstafel blij ven gebruiken, dan zal of eene correctie op de opzethoogte-ge- gevens moeten worden toegepast, öf men zal voor een grooteren afstand moeten opzoeken, welke verandering in afstand even redig aan dien afstand zelf zal zijn. Door eenige trefbeelden te schieten op 1000, 2000 en 3000 M. afstand, kan men vrij nauwkeurig die verandering te weten komen, en deze dan toepassend op den gemeten afstand, krijgt men den artilleristischen afstand voor de commandeurs. De vuuruitwerking hangt ten eerste af van de trefkans en ten tweede van de hoedanigheid van het doel en de gebruikte munitie, en staat dus in het nauwste verband met het door boringsvermogen. De trefkans hebben wij voor een groot deel in onze handen, hoe beter onze equipages geoefend worden, hoe meer men hen weet te bezielen, des te grooter zal het aantal treffers worden, op de voorwaarde echter, dat men de commandeurs in handen houdt, -vuurleiding dus: kalm, juist en oordeelkundig vuren. Ook het doorboringsvermogen hebben we gedeeltelijk in han den door de keuze van vuurmond en granaat, en bovendien nog door zoodanig te manoeuvreeren, dat het pantser onder den grootst mogelijken hoek wordt getroffen. Dit nu is slechts mogelijk tegenover verticaal pantser. Het gebruik van plongeerend vuur van bewegende schepen is af te raden, en worden de schepen gewoonlijk niet met mortieren of houwitsers uitgerust. Staat men tegenover een doel, dat gedeeltelijk door onze vuur monden niet doorboord kan worden, dan is in vele gevallen tegenover schepen toch succes behaald, door een overstelpend

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 524