491 vuur te richten op de zwakke en kwetsbare plaatsen, waar onder niet alleen zijn te rekenen de ongepantserde gedeelten, maar vooral ook de commandotoren, schietgaten, schoorsteen en die gedeelten van het schip, gelegen onder den commandotoren, en de opstelling van het middelbaar geschut. Wanneer men de oorlogen der laatste eeuw nagaat, blijkt, dat veelal de zwakkere vernield werd door het lichte en middelbaar geschut van den ook met zwaar geschut bewapenden vijand; terwijl schepen zonder verticaal pantser zelfs door het vuur dei- zware stukken niet tot zinken gebracht werden 1). De zware vuurmonden zullen ontegenzeggelijk op een ongepantserd schip bij treffen eene geweldige averij maken, doch door het onhandige en tijdroovende der bediening is het aantal verschoten projec tielen van groot kaliber hoogst gering in verhouding tot dat van klein-kaliber geschut. Dit heeft ten gevolge, dat een klein vlug manoeuvreerend schip niet zoo bevreesd behoeft te zijn voor de zware vuurmonden, maar het meest te lijden zal hebben van de overmacht van het middelbaar en snelvuurgeschut. Treedt men met meer dan een klein schip op tegen een groot, dan zal wel licht het groote schip het vuur van al zijne stukken concen- treeren op een der zwakke vijanden, en is het lot van zoodanig schip spoedig beslist, daar 10 a 15 minuten voldoende zijn om een onbeschermd vaartuig totaal te vernielen boven water. Maar dan heeft de 2de zwakke vrij spel en kan met zijne bat terij het dek van den sterken zoodanig teisteren met snel vuur, dat de bemanningen van de lichte stukken worden weg gevaagd, en die stukken gedemonteerd, zoodat na de vernie ling van een der beide kleine de andere het succes heeft van op meer gelijken voet te vechten, behoudens het nadeel, dat de groote vijand de zware stukken intact heeft, die dat ook waarschijnlijk blijven zullen door de afdoende bescherming van zwaar pantser. Door voortdurend vlug te blijven manoeuvreeren, maakt men het richten voor de zware vuurmonden zeer lastig en heeft bovendien het voordeel boven het grootere vaartuig van afstand en peiling te kiezen, waardoor men de uitwerking van het vuur des vijands kan trachten te beperken tot een minimum vooral 1) Slag bij Santiago.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 525