493 vens zooveel nadeel kan doen aan de zwaar beschermde deelen van een schip, door het vuren op commandotoren en schietgaten, is het hoofddoel om eerst die batterij buiten gevecht te stellen; dit is de reden dat al die kleine stukken weer zooveel mogelijk gepantserd opgesteld worden. Alleen bij de middelbare-snelvuurbatterij, en dan nog wel slechts op groote schepen, is het mogelijk die bescherming eenigszins afdoende te doen zijn, door de stukken afzonderlijk in gepant serde torens of kazematten op te stellen. Het lichte geschut staat bij de meeste schepen achter dunne schilden op een onbe- schermden voet en met geheel open munitie-aanvoer. Het hoofddoel zal dus van elk schip, groot of klein, zijn in de eerste plaats de onbeschermde lichte en middelbare snelvuurbat terijen des vijands tot zwijgen te brengen, daarna zal men trach ten hem geheel buiten gevecht te stellen door de gepantserde ge deelten te vernielen. In dit tweede stadium kan men zeggen, dat een onbeschermd schip, tenzij er overmacht was, hoewel nog drijvende reeds ver nield is, en dus slechts gepantserde schepen tegenover elkaar zul len staan. Dan ook is de kans schoon voor torpedo-aanvallen, welke zeer weinig succes zullen hebben, zoolang de vijand nog over snelvuur beschikt. Wat het doorboringsvermogen der vuurmonden onzer Marine aangaat, wordt deze gevonden voor de pantsergranaten loodrecht treffend op smeedijzer in het „Algemeen Reglement betreffende het gebruik der batterij" der Koninklijke Nederlandsche Marine en is hieruit de tabel op bladzijde 272 getrokken. "Voor de kanons van vreemde naties wordt verwezen naar „The Naval Annual", „Almanach der Kriegs-flotten", enz. welke echter gewoonlijk alleen het doorboringsvermogen aan de mon- p V2 ding geven. Uit de formule voor het arbeidsvermogen blijkt, dat er twee middelen bestaan om dat vermogen te vergrooten het snelst rijst het door de aanvankelijke snelheid te vergroo ten. Daar die snelheid op eenigen afstand van de monding hard vermindert, is het evenwel beter het projectiel zwaarder te maken. De Franschen passen de eerste methode toe, de Engelschen de laatste, Krupp beide. De kanonnen, welke onze Marine van O Dl. I, 1902. 3i

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 527