494 Krupp heeft, zijn 40 kalibers lang en hebben eene V0 680 M., ter wijl de Fransche vuurmonden van 16, 14 cM. en 10 cM. van 45—60 kaliber lang eene Y0 van 800 M. hebben. De Engelsche van 15, 12, 10 en 7,6 en 40 kaliber lengte hebben een maxi mum V0 670 M. De pantserprojectielen zijn tegenwoordig alle van staal en die der Nederlandsche Marine waren tot voor korten tijd gevuld met buskruit N°. 2 en niet voorzien van een buis. Ze moesten door wrijving bij het doorslaan van pantser ontbranden. Bij enkele vreemde naties bestaan stalen projectielen met bodembuis. Bij de Nederlandsche Marine zullen voortaan de pantserprojectielen met zand en zaagsel gevuld worden. Zij hebben dit groote na deel tegenover puntkogels, dat ze meer kans hebben te breken, en bij hetzelfde volume veel lichter zijndus spoediger in arbeids vermogen verliezen. Het gebruik van niet ontplofbare granaten is sterk af te raden, „It is the bursting of a shell, rather than the perforation of a shot, which does the damage." (Wilson). In den slag bij de Jaloe werden door de Chineesche slagsche pen zware pantserprojectielen gebruikt, veelal slechts met cement gevuld, de uitwerking daarvan op de Japansche schepen was betrekkelijk gering. Dit was het gevolg van gebrek aan gewone granaten, welke meestal wel gevuld worden. Dit gebrek zal zich ook bij onze Marine kunnen voordoen, en nu de pantserprojec tielen niet meer explosief zijn, zich ook sterker doen gevoelen. Door de kleine oppervlakte van het zwaar pantser heeft een pantserprojectiel meer kans licht pantser of wel onbeschermde deelen te treffen dan zwaar pantser. Kan die granaat in dat geval dan nog springen, zoo heeft men meer kans op nuttig effect van dat schot. De verstrekking per snelvuurkanon van 15 c.M. aan boord der schepen type „Kortenaer" is 15 gewone granaten (met kruit gevuld) en 50 pantsergranaten (met zand gevuld). Wellicht is dit met zand vullen slechts een tijdelijke of overgangsmaatregel. Bij de vuurmonden van grooter kaliber dan 7,5 cM. ontbre ken granaatkartetsen en ringgranaten. Daar alle schepen met een vrij groot aantal snelvurende, lichte vuurmonden bewapend

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 528