DE INFANTERIE PATROUILLE. Het gebruik der nieuwere vuurwapens met het rookzwak kruit heeft de aanvoering eener patrouille er niet gemakkelijker op gemaakt en terecht heeft men in buitenlandsche legers aan dit feit reeds aandacht geschonken, ten einde in tijden van gevaar niet onvoorbereid te wezen. Hoewel wij reeds met de omstandigheid rekening houden, dat ■ook ons leger te eeniger tijd kan geroepen worden om tegen eenen buitenlandschen vijand op te treden, en in verband daarmede oefe ningen om het leger voor die taak te bekwamen reeds plaats vinden, toch zou het aanbeveling verdienen, in dat oefeningssysteem aan de opleiding van kader en manschappen tot bruikbare patrouilles «eene voornamere plaats te geven. Door het te zamen treffen der pa trouilles toch ontstaat het gevecht of de veldslag, waarin veelal de overwinning verzekerd wordt aan die partij, wier patrouilles de eerste en beste berichten inbrengen. Is in buitenlandsche legers voor de cavalerie eene grootsche ■en roemvolle taak weggelegd met betrekking tot den verkennings- dienst, wij dienen die taak hier grootendeels over te laten aan de infanterie, omdat onze cavalerie, hoe flink ook geoefend, hoe ■doortastend haar optreden ook moge zijn, van te geringe sterkte is om die taak alleen te kunnen volbrengen. Daar, waar in Europeesche legers de opleiding van kader en manschappen tot bruikbare patrouilles eene voorname plaats in neemt in het oefeningsstelsel, waar zelfs tot in de kleinste bij zonderheden wenken, raadgevingen, ja reglementaire voorschrif ten zijn gegeven, overtuigd als men is van het nut eener goed aan gevoerde patrouille, mag een leger als het onze daarin voor zeker niet achterblijven. Te meer mag zulks niet worden na gelaten, omdat onze terreinen zich bij uitstek leenen tot het voe ren van den guerilla-krijg, een krijg, die te meer succes zal heb ben, naarmate onze infanterie beter geoefend is in den patrouille-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 531