498 dienst en in den daarmede nauw samenhangenden dienst „over brengen van berichten." Immers, hoe goed de patrouille qua patrouille haar taak moge vervullen, de uitkomsten worden geneutraliseerd door het niet of in verminkten vorm overbrengen van hare waarnemingen. Aangezien alle natuurvolken bij uitstek geschikt zijn voor ver spieders, zoo vinden wij daarvoor in het inlandsche element van ons leger eene groote kracht, die wij niet onbenut mogen laten, eene kracht, die, mits goed aangewend, ons zeer veel voordeel kan opleveren. Als vanzelf komen wij nu tot de vraag: „wat is eene infan- terie-patrouille" Een infanterie-patrouille is in het algemeen eene kleine afdee- ling, uitgezonden tot bereiking van zeker doel. Zij worden naar gelang van hunne bestemming en in verband met ons voorschrift op den velddienst onderscheiden in: verbindings-patrouilles, marsch veiligheids-patrouilles, voorposten-patrouilles, en verken nings-patrouilles. De verbindings-patrouilles onderhouden in het algemeen de ge meenschap tusschen de beveiligende afdeelingen in reeds door zocht terrein; den naam „verbindings-patrouilles" kennen wij in ons bovenbedoeld voorschrift niet, doch wij maken er wel gebruik van n.l. a. tot het onderhouden van de gemeenschap tusschen hoofd troep met vóór- en zijtroepen en met de hoofdcolonne. In het laatste geval kunnen wij spreken van verbindingsrot- ten, aangegeven in 47 ad 10° voorschrift velddienst; b. tot het opsporen van de plaats der nevenveldwacht; c. gedeeltelijk onder den naam van „visiteer-patrouilles". (2e gedeelte van hun taak). Deze patrouilles zijn van ondergeschikt belang en zullen niet verder worden besproken. De marschveiligheids-patrouillesdie, zooals de naam aanduidt, dienen tot beveiliging van marcheerende afdeelingen, worden op zoodanigen afstand vooruitgeschoven, dat o.a. ondersteuning ten allen tijde mogelijk moet zijn, dan wel tijdige opname kan geschie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 532