502 kunnen en moeten die hoedanigheden, althans in enkelen onzer minderen, aankweeken. Ons voorschrift bepaalt verder, dat men voor een sluippatrouille de schranderste manschappen moet be stemmen; m.i. ware het niet overbodig om te bepalen, dat de commandant van zoo'n patrouille met zorg en nauwgezetheid worde gekozen. Zijn taak is te gewichtig om deze aan den eersten den besten gegradueerde over te laten. Volgens ons voorschrift gaan de sluippatrouilles in den regel niet verder dan 1/4 uur gaans buiten de postenketen. Zij kunnen dus verder gaan, en zullen bij een oorlog met eene geregelde macht zeer zeker verder moeten gaan. In vlak terrein en in den gewonen pas marcheerende, kunnen zij dus 1125 M. afleggen, terwijl de verkenningspatrouilles hoogstens 2000 M. voorwaarts mogen gaan. Voor eene sluippatrouille nu zijn 2 a 3 man voldoende, terwijl een verkenningspatrouille een sectie infanterie sterk kan zijn, onder bevel van een officier. Waarom nu de maximum afstand „hoogstens 2000 M." voor de verkenningspatrouilles is aange geven, weet ik niet. Ik ben er van overtuigd, dat, zoo noodig, de officier- aanvoerder dien afstand zal overschrijden en op eigen verantwoordelijkheid zal handelen. Waarom dan niet bepaald, dat de afstand ongeveer wordt aangegeven door hem, die de verkenningspatrouille uitzendt, dan wel aan het oordeel van den officier- commandant wordt overgelaten Om tot de sluippatrouilles terug te komen, zoolang zij dienen tot doorzoeking van het voorgelegen terrein, dan wel om kleine vijandelijke patrouilles te beletten de postenketen te naderen en te bespieden, zijn 2 k 3 schrandere manschappen voldoende en kunnen zij hun taak behoorlijk vervullen. Ons voorschrift eischt echter meer. In een oorlog tegen een Europeeschen vijand (waarom wordt hier niet van „geregelde macht" gesproken, zie 181 alinea 8 voorschrift velddienst) wor den des nachts sluippatrouilles uitgezonden en wel 1) om zekerheid te verschaffen omtrent verzameling van den vijand op een aangegeven punt; 2) om zekerheid te verkrijgen omtrent verdachte bewegingen, geluiden als anderszins: Deze taak is voor de sluippatrouilles (althans zooals wij ze

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 536