507 Hierbij moet niet vergeten worden, om in het terrein alle omstan digheden met den man te bespreken, waarin hij komen kan, hem afvragen, wat hij in dit, wat hij in dat geval doen zou om zich uit eene netelige positie te redden. Door later eene tegenpartij te nemen, door opwekking van naijver, zullen wij zeer zeker bruik bare, ja uitstekende elementen krijgen voor het goede doel. Verbinden wij hieraan het overbrengen van berichten, eerst schriftelijke, later mondelinge, dan heeft de oefening een twee ledig doel. De kazerne is de plaats, waar de grondslag kan worden gelegd tot het overbrengen van mondelinge berichten, waar kleine op drachten kunnen worden gegeven in verband met de latere oplei ding tot patrouilles. Laat maar eens bijv. een fuselier gaan zien hoe laat het is op de klok aan de kampementswacht, of in de keu ken de soep reeds is opgeschept en laat hem dan, bij u teruggeko men zijnde, eene beschrijving geven van wat hij in het wachtlokaal of in de keuken zagwelke hem bekende personen daar aanwezig- waren enz. Langzamerhand wordt dan aldus zijn opmerkingsgave ontwik keld. Wij moeten het daarheen trachten te leiden dat: elk militair een helder inzicht heeft in het wezen van de ver schillende patrouilles elk onderofficier een gewone patrouille leiden kan, zooals het behoort; enkele onderofficieren bovendien bedrevenheid krijgen in het aanvoeren van eene verkenningspatrouille; in elk geval goede berichten zenden; elk fuselier der compagnie minstens een bruikbaar deel worde van de patrouille het voor elk militair eene gewoonte worde om niets aan zijn aan dacht te laten ontsnappen, hetzij in dienst, hetzij buiten dienst. Ik eindig met de woorden van Colmar, Baron von derGoltz, voorkomende in zijn werk „het gewapende Volk": „door het „met ernst en toewijding deelnemen aan de vredesoefeningen zal „men in veel hooger mate geoefend worden en een militairen blik „erlangen, dan men dit gewoonlijk gelooft." B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 541