38 De uitkomsten, waartoe de oplossing van dit vraagstuk geleid heeft, zijn zeer merkwaardig, omdat zij met nauwkeurigheid den invloed leeren kennen, dien het inschieten op de trefkans heeft.. Gelijk men ziet wordt deze daardoor slechts met 20 °/0 verhoogd d.w.z. op de 5 treffers in het eerste geval, kan men er niet meer dan 6 in het tweede geval verwachten. Dit resultaat valt niet mede; gewoonlijk stelt men zich den invloed van het inschie ten veel belangrijker voor. Verder blijkt, dat de opzethoogte- van een treffer reeds vrij goede resultaten doet verwachten, en dat het bij de waarneming daarvan in critieke gevallen aanbe veling verdient, terstond met het voortgezette vuur te beginnen en het inschieten alzoo achterwege te laten. Men is allicht geneigd hiertegen aan te voeren, dat men bij een treffer geheel in 't onzekere verkeert omtrent de ligging van het gemiddelde trefpunt, en dat men toch als eisch moet stellen, dat dit in, althans dicht bij het doel moet liggen. Maar als men 3 schoten of heeft, verkeert men omtrent de ware ligging van 't gemiddelde trefpunt evengoed in 't onze kere; men heeft dan enkel meer waarschijnlijkheid, dat het in het doel zal liggen. Men zal dus in dit geval in 't algemeen wat beter uitkomsten krijgen, en de berekening wijst dit trou wens ook uit. In beginsel staan beide gevallen gelijker is alleen eenig quantitatief verschil. Het vereischt na het voorgaande geen betoog meer, dat de gebruikelijke wijze om de laatste opgave van dit vraagstuk op te lossen, theoretisch geheel foutief is. Men neemt daartoe een voudig aan, dat het gemiddelde trefpunt werkelijk in het doel ligt, en bepaalt dan met de waarschijnlijkheidsfactoren de tref kans, waarvoor men dan in 't onderhavige geval 0,8227 vindt,, of 2,55°/o te veel. 't Yerschil is practisch nihil, en wij hebben, dan ook niets tegen de gebruikelijke methode, mits men wete,. dat zij theoretisch geheel foutief is. Eindelijk verdient het nog opmerking, dat in fig. I C A ij is en O C C B x. Daaruit volgt.: AB y x. Om nu het oppervlak te vinden, dat door de kromme en door de rechte lijn OP of y x is ingesloten, hebben we slechts de waarden van (y x) clx te sommeeren. Stellen we dit oppervlak gelijk O,,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 54