529 Hiermee heb ik de critiek op punt 1 beantwoord. Ritm. v. H. houde mij echter mijn bewering ten goede, dat zijne opmerkin gen betreffende dit punt geen betrekking hebben op het daarin geschrevene. Z.W.E.Gestr. had, als criticus, aan te toonen, dat, zoo de vijand zijn vuur op 200 M. op de cavalerie opent, deze, niettegenstaande den korten afstand, dien ze voor hare infanterie uitgaat, nog tijd genoeg zal hebben, om terugrijdende defileeren op dien korten afstand langs de stelling natuurlijk onmogelijk zijnde al het wetenswaardige omtrent de vleugels te verkennen, alvorens de voorste afdeelingen der colonne onder het werkzaam vuur van den vijand zijn. Dit is niet geschied. Punt 2 en 3 tracht criticus te ontzenuwen door eerstens op te merken, dat de vijand eerder zijn vuur opent dan op 200 M. en trouwens door ons mee te deeien, dat de voorste man van de spits een paar honderd Meter vooruitdraaft bij het zich voor doen van bedekt terrein. Ritm. v. Haaff wil me zeker wel gelooven, als ik zeg, dat de moreellooze vijand van de laatste jaren herhaaldelijk de cavalerie op dien korten afstand liet komen, alvorens zijn vuur te openen (Keudé, Gedong, Koeta Batee enz.). De reden, waarom die van '96 zoo vroeg reeds vuurde, noemde ik reeds, n. 1. onbekendheid met het doel, dat beoogd werd met die vooruitgaande ruiters. Wat die vooruitdravende ruiter en, bij de critiek op mijn tocht L. Teba-Indrapoeri, die een paar honderd Meter vooruit- dravende spits betreft, merk ik het volgende op. Criticus geeft hiermêe toe, dat hij hoogten of bedekte ter reinen eerder verkend wil hebben dan zijn stappende eclairee- rende linie dit vermag te doen. Eilieve, waarom dan die eclai- reerende linie niet een paar honderd Meter verder vooruitge schoven, dan is dit drafje, dat bovendien in drassig sawahterrein veelal onmogelijk zal zijn, niet noodig. Wat is hier nu echter mêe aangetoond? Dat in het gunstig ste geval, d. w. z. wanneer het terrein de spits dat drafje toe staat, de Infanterie niet op 600 M., maar op 800 M., gelijktijdig met de ruiters vuur ontvangt. Die oplossing kan mij niet voldoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 563