533 Mocht de vijand in M. Panaïh b.v. te sterk zitten, dan retireert de patrouille in de kampongs tot achter de Kr. Loda en wordt de inf. gewaarschuwd, Deze zendt dan een afdeeling ter onder steuning van de ruiters. Heeft de vijand een formeele stelling bezet in den Zuid- en Westrand van M. Panaïh, dan observeert de kampong patr. gedekt bezuiden Kr. Loda 's vijands linkervleugel, de patrouille in het heuvelland (bij 3 pelotons, die op de sawah ook) 's vijands rechtervleugel van uit Toengkob en misschien van uit Koreoeng of wellicht zelfs van uit de kampong bewesten Neuheuu. Is de cav. slechts 1 peloton sterk, dan zal tot verkenning van 's vijands rechtervleugel de patr. in het heuvelland versterkt worden van uit de kampong (en dit, omdat vermoedelijk het terrein op 's vijands rechtervleugel, een ageeren tegen diens flank en rug aldaar mogelijk maakt). Heeft de vijand de heuvels 84,88 enz. in het Noorden bezet, dan verkent de patrouille in de kampongs aanvankelijk van uit den Noordrand van Neuheun en Blang Anóe en later van uit Meunasah Koeli, dat langs de heggen op het strand rijdend bereikt wordt, 's vijands linkervleugel. De patrouille in het heuvelland (en bij meerdere pelotons die op de sawah's ook), verkent nu ver moedelijk van uit Toengkob Noord en misschien ook wei West daarvan omrijdend, den rechtervleugel. Zooveel doenlijk wordt in verband met een omvatting der infanterie van 's vijands rechtervleugel, deze door de ruiterij ingeleid, zoo deze zich sterk genoeg daartoe acht. Bij de methode door Ritmb v. H. voorgestaan, wordt met uit gezwermde patrouilles over de sawah gemarcheerd; het bedekte terrein wordt zorgvuldig vermeden en 't wordt voldoende geacht, als een patrouille van tijd tot tijd eens in den rand kijkt. Met deze uitgezwermde patrouilles, komt de cavalerie b.v. ook aan den voet van het Noordelijke heuvelland. Krijgt zij daaruit vuur, dan worden de patrouilles links en rechts uitgeschoven over het geheel open terrein ter opsporing van's vijands vleugels. Kwaadwilligen in de kampongs laten kalm die ruiterij trek ken en nemen op een gunstig oogenblik de colonne onder vuur. Ik weet zeer goed, dat ook achter mijn cavalerie om wel eens

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 567