541 nieuwe projectiel veel grooter dan die van het oude, d.w.z. thans gebruikelijke; het is m.i. geen bezwaar, dat die meerdere uit werking mogelijk op korter afstand vóór de batterij wordt ver kregen. De heer H. meent, dat het aanbeveling zou verdienen de te genwoordig bestaande voertuigen (smidswagen en voorraads- wagen) met eenige wijzigingen te behouden, waar de door mij voorgestelde draagbare smidse en broko's toch op grobaks kun nen worden vervoerd. Ik moet hiertegen opmerken, dat vooral de wijzigingen in de inrichting van den smidswagen zeer groot moeten zijn, om dit voertuig, evenals de voorraadswagen eene ware doos van Pandora, hoofdzakelijk voor het beslaan van paar den te doen dienen. Daarom had ik voor de veldartillerie eene draagbare smidse voorgesteld, niet zooals nu bij de bergartillerie gebruikelijk is, doch in vele opzichten zeer vereenvoudigd. In plaats van den voorraadswagen, die niet in drieën te deelen is, had ik drie stellen broko's met reserve-tuigdeelen, gereedschap pen enz. voorgesteld; voor elke sectie der batterij één stel 1). Ten opzichte van het gewicht van het bergkanon heeft de heer H. mij klaarblijkelijk minder goed begrepen. Dat gewicht had ik op 110 K.G-. gesteld. Als maximum belasting van een goed getraind, sterk muildier had ik 150 K.G. aangenomen, waar bij ik het gewicht van draagtrektuig, dekens, paktasschen, enz. door het gebruik van stalen draagbokken en veelvuldige toepas sing van aluminium op 40 K.Gr. hoopte te kunnen brengen 2). Voor den vuurmond bleven alzoo 110 K.Gr. In zijne „Opmerkin gen" nam de heer H. de mogelijkheid eener gewichtsbesparing van 25 K.G. aan 3), waardoor het totaal gewicht van draagtrek tuig, dekens, enz. wordt 45—25 20 K.G. Wederom uitgaande van eene maximum belasting van 150 K.G., kwam ik in mijn „Antwoord" tot een kanongewicht van 15020 130 K.G. 4) Hetgeen de heer H. beweert omtrent de meerdere kracht der muildieren in Europa kan ik niet bestrijden, daar mij hiertoe geen bronnen ten dienste staanmaar hij zal het toch niet tegenspreken, dat het hooggebergte, bv. de Alpen, waar de Eu- 1) Zie ook I. M. T. 1899 I blz. 92 en 93. 2) I. M. T. 1900 II blz. 402. 3) I M T. 1901 I blz 285. 4) I. M. T. 1901 II blz. 297. Dl. I, 1902 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 575