545 tische methode van reglementen wijzigen in het Nederlandsche en Indische leger en te wijzen op de daaruit voortvloeiende nadeelige omstandigheid, dat onze reglementen zoo slecht over eenstemmen met de practijk. Wanneer toch reglementen-wijzi ging noodzakelijk is geworden, zien we den betrokken wapen chef de opdracht daartoe ontvangen, en worden de wijzigingen in hoofdzaak door bureau-menschen verricht, terwijl de YIIe afd. haar eind-oordeel uitspreekt. Misschien is deze werkwijze noodzakelijk, dit kan ik niet beoordeelen. Maar waarom dan die arbeid niet als ontwerp-Reglement inge voerd, gedurende een jaar aan de practijk getoetst, en dan op grond van opgedane practische ervaring een definitief reglement vastgesteld Zoo geschiedt dit toch ook in Duitschland en Frankrijk, die beide «erst een Entwurfen Décret provisoirein het leven roepen Grondslag van het onderricht. 6, behelzende een en ander over het theoretisch en prac- tisch onderricht der officieren, zegt o.m. „Om met goed gevolg bij de verrichtingen van den ophelderingsdienst te kunnen op treden, zullen zij bekend moeten zijn met de verschillende marsch- vormen, formaties, colonnelengten en de wijze van rusten en beveiligen der legers van naburige staten en koloniën." Zeer zeker is bekendheid met de wijze van optreden van den vijand een dringende noodzakelijkheid voor den verkennenden officier, doch even zeker is het, dat deze gegevens zoo maar niet voor het grijpen liggen. Het komt mij voor, dat het samenstellen van een boekje, waarin deze gegevens voor komen, op den weg ligt van het D. v. O., dat zich toch ook wel tot taak stelde bepalingen omtrent krijgs gebruiken in een handig boekje in zakformaat uit te geven. De uitdrukking „naburige staten en koloniën" laat bovendien te veel speelruimte en zou nader gedefinieerd dienen te worden. Een opname in dit boekje van uniformen en onderscheidingstee- ienen der te verwachten tegenpartijen komt mij gewenscht voor. 16 behandelt het onderricht der Jrecraten bij het Depot-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 579