549 De discipline hangt bijna uitsluitend af van de wijze, waarop de soldaat wordt behandeld. Waar de discipline slecht wordt in .acht genomen, is dit de schuld van de officieren en onderofficieren. („Zusammen gewürfelte G-edanken über unsren Dienst.") Eene opwekking, zooals het Fransche reglement bevat, mag dan ook in het Nederlandsche en Indische voorschrift niet ontbreken. 32, 2B alinea geeft aan: Het afzonderlijk rijden op het terrein, moet, zooveel de aard der oefeningen dat eenigszins toelaat, gedurende het geheele jaar hoogstens een half uur lang geschieden. Dat deze alinea, die woordelijk uit het Nederlandsche voor schrift is overgenomen, verre van duidelijk is, zal men mij moe ten toegeven. De bedoeling is n.l. niet, dat per jaar hoogstens een half uur- afzonderlijk gereden moet worden. Toch begrijp ik dit pas na herhaald overlezen en dit behoort niet zoo. Een reglement is geen puzzle. 36 noemt in verschillende punten op, waarover het onder richt van den onderofficier zich uitstrekt en geeft als 7e: „de eskadrons-administratie, welke de opperwachtmeesters en fouriers in den geheelen omvang, doch de wachtmeesters slechts voor zooverre behoeven te kennen, dat zij naar behooren als detachements C'. kunnen optredenbenevens de regeling van het militair vervoer over de spoorwegen." De fourier behoeft geenszins de eskadrons-administratie in den geheelen omvang te kennen, daar de A. O. 108 van 1901 onder punt b voor den graad van fourier aangeeft: Het opmaken en invullen van de bij de instructie voor het voeren der administratie bij compagnieën en detachementen be- hoorende modellen lf, D, lk, 3, 4, 13, 14, 15% 21, 22, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 35, 36, 37, en 146. Algemeene kennis van het voorkomende in de tarieven No. 3, 15, 16, 20, 21, 24 en 46°, voor zoover die het wapen der cava lerie betreffen en in het overzicht der hoeveelheden fournituren, kazerneering enz., welke aan de eskadrons in gebruik mogen wor den verstrekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 583